در آزمایشگاه ووهان چه خبر بود؟

به گزارش تور یونان ارزان، ایسنا نوشت: یک لابراتوار چینی که مرکز تئوری های توطئه در مورد درز احتمالی کروناویروس است با بودجه دولتی آمریکا روی خفاش هایی که به گفته دانشمندان منشاء اولیه شیوع کروناویروس بوده اند، کار می نموده است.

در آزمایشگاه ووهان چه خبر بود؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

روزنامه دیلی میل گزارش داد، این لابراتوار موسوم به انستیتوی ویروس شناسی ووهان اقدام به انجام آزمایشات مربوط به کروناویروس به روی این پستاندارانی نموده که سه هزار مایل دورتر در استان یونان چین به دام افتاده اند، و برای این منظور از یک پروژه 3.7 میلیون دلاری اعطا شده از سوی دولت آمریکا استفاده نموده است.

نقشه ژنوم ویروس کووید 19 نشان داده که این ویروس از خفاش های یافت شده در غارهایی واقع در استان یونان چین نشات گرفته شده است اما در ابتدا گمان برده می شد که این ویروس در یک بازار فروش حیوانات در استان ووهان چین به انسانها منتقل شده است.

افشای اینکه این انستیتوی واقع در ووهان، به روی خفاش های منطقه منشاء ویروس کووید 19 آزمایشاتی را انجام می داده و این کار را با پول دولت آمریکا انجام داده است نگرانی ها درباره اینکه خود این آزمایشگاه و نه بازار فروش حیوانات ووهان، منشا اولیه شیوع کروناویروس بودند را افزایش داده است.

چند قانونگذار و گروه فشار در آمریکا سریعا به این گزارش واکنش نشان داده و از اینکه بودجه دولتی آمریکا برای انجام آزمایشات بی رحمانه و خطرناک به روی حیوانات در انستیتوی ووهان استفاده شده شدیداً انتقاد نموده اند.

مت گائتز، نماینده کنگره آمریکا گفت: من واقعاً منزجر شدم از اینکه فهمیدم دولت آمریکا سال هاست که به تامین بودجه برای انجام آزمایش های بیرحمانه و خطرناک به روی حیوانات در انستیتوی شهر ووهان که میتوانسته به گسترش دنیای کروناویروس یاری نموده باشد و همچنین به تامین بودجه پژوهش های مربوط به لابراتورهای دیگر در چین که عملاً تحت هیچ نظارتی از سوی مقام های آمریکایی قرار ندارند، پرداخته است.

انستیتوی ویروس شناسی ووهان با ارزش 37 میلیون دلار که پیشرفته ترین لابراتوار در نوع خود در خاک کشور چین محسوب می گردد، در فاصله 20 مایلی از بازار بدنام فروش حیوانات در این شهر که گمان برده می گردد منشاء انتقال ویروس کرونای جدید از حیوان به انسان بوده قرار گرفته است.

بر اساس اسنادی که به دست نشریه میل آن ساندی رسیده، دانشمندان در آنجا اقدام به انجام آزمایشاتی روی خفاش ها به عنوان بخشی از یک پروژه تامین اقتصادی شده از سوی آژانس موسوم به انستیتو ملی سلامت آمریکا نموده اند. این آژانس آمریکایی مجوز لازم برای آنکه این لابراتوار در ووهان، بودجه دولت آمریکا را برای آزمایشاتش دریافت کند صادر نموده است.

انستیتو ملی سلامت آمریکا، آژانس اصلی دولت این کشور است که مسئول پژوهش های مربوط به بهداشت عمومی و بیوپزشکی است.

انستیتوی ویروس شناسی ووهان این آژانس آمریکایی را در وبسایتش به همراه چند نهاد دانشگاهی آمریکایی دیگر به عنوان شریک خود ذکر نموده است.

دانشگاه آلاباما، دانشگاه تگزاس شاقتصادی، دانشگاه هاروارد و فدراسیون ملی حیات وحش آمریکا نیز به عنوان دیگر شرکای این انستیتوی چینی ذکر شده اند.

دانشمندان در راستای طرح پژوهشی انستیتو ملی سلامت آمریکا در این موسسه چینی اقدام به فرآوری یک کروناویروس در یک آزمایشگاه و تزریق آن به بچه خوک هایی با سن سه روز کردند.

انتشار اخبار درباره آزمایشات این انستیتو در ووهان به روی خفاش های ناقل ویروس کووید 19 به این معنی است که نمی توان تئوری های توطئه در مورد اینکه کروناویروس از این آزمایشگاه به بیرون درز نموده را کاملاً رد کرد.

براساس یک ادعای تایید نشده دانشمندان مشغول به کار در این انستیتو بعد از آن که خون حاوی این ویروس بر روی آنها پاشیده شده ممکن است به ویروس آلوده شده باشند و سپس آن را به مردم محلی منتقل نموده باشند.

در عین حال گمان برده می گردد که یک انستیتوی دیگر در شهر ووهان موسوم به مرکز کنترل بیماری ووهان که در فاصله سه مایلی از بازار بدنام حیوانات این شهر قرار گرفته اقدام به انجام آزمایشاتی به روی حیواناتی نظیر خفاش ها به منظور آنالیز انتقال کروناویروس نموده است. انستیتوی ووهان که حامل بیش از 1500 دوز از ویروس های مرگبار است متخصص انجام آزمایش بر روی خطرناکترین پاتوژن ها به ویژه ویروس های قابل حمل توسط خفاش ها است.

مقامهای چینی بعد از آن که این کشور در سال های 2002 و 2003 قربانی شیوع بیماری سارس واقع شد تصمیم به ساختن این انستیتو گرفتند. در آن موقع ویروس سارس نیز طی یک دوره شیوع محدود در دنیا باعث کشته شدن 775 تن و آلوده شدن بیش از 8 هزار نفر شد.

با تشدید شیوع ویروس کرونای جدید در شهر ووهان در ماه دسامبر یکسری تئوری های توطئه در مورد منشاء این ویروس مطرح شد در حالی که دانشمندان معتقدند این ویروس از حیوانات وحشی فروخته شده به عنوان غذا در بازار به انسان منتقل شده است. بعضی تئوری های توطئه فرضیه های دیگری را مطرح نموده اند. بر اساس یک سری از این تئوری های توطئه این ویروس یک سلاح بیولوژیکی مهندسی شده در این انستیتو بوده و یک سری دیگر نیز معتقدند که این ویروس از این آزمایشگاه به بیرون درز نموده است اما چین این ادعاها را رد نموده است. بسیاری از کارشناسان بین المللی نیز این تئوریها را مردود دانسته اند.

دکتر کوچ، پروفسور دارو و بهداشت بین الملل در دانشکده داروی دانشگاه بوستون تاکید می نماید که به هیچ وجه این انتشار ویروس از این آزمایشگاه سطح بالا اتفاق نیفتاده است. او از همکارانش در این شهر چینی دفاع نموده و می گوید لابراتوار ووهان عالی ترین استانداردها را با سیستم های سطح بالای امنیت و سطح بالای آموزش کارمندان دارد.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1025

به "در آزمایشگاه ووهان چه خبر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آزمایشگاه ووهان چه خبر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید