در جهان سربازان گمنام را کجا دفن می نمایند؟

به گزارش تور یونان ارزان، مجله مهر- زهرا شاهرضایی: در بسیاری از کشورهای جهان کشته شدگان جنگی به تدریج به یک نماد و بخشی از هویت آن جامعه تبدیل می شوند. به همین دلیل مسئولان ترجیح می دهند کشته شدگان جنگی به ویژه سربازان گمنام را بجای دفن در قبرستان ها، در مراکز شهر به خاک بسپارند. اکثر کشورهای جهان برای سربازان جنگی خود و مقبره های آن ها ارزش ویژه ای قائل هستند. بعضی کشورها میادین اصلی را برای این کار انتخاب نموده و بعضی دیگر دانشگاه را (به عنوان مرکز حضور جوانان) برای این نماد هویتی انتخاب می نمایند:

در جهان سربازان گمنام را کجا دفن می نمایند؟

گارد احترام برای سربازان بی نام کاخ کرملین

در کنار دیوار غربی کاخ کرملین و در محدوده باغ الکساندر ، یک مقبره واقع شده است که متعلق به سربازان گمنام است که در هنگ کرملین خدمت می کردند. این سربازان در دفاع از مسکو در جریان حمله آلمان نازی به مسکو کشته شدند و همگی در ضلع غربی و روبروی قبر لنین و در فاصله بسیار نزدیک با آن دفن شدند. از سال 1977 دولت شوروی یک گارد احترام برای این مقبره تشکیل داد که همه ساله با تشریفات خاصی به این مقبره و همچنین قبر لنین ادای احترام می نمایند. این مراسم یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است و سالانه هزاران نفر برای بازدید از باغ الکساندر و مقبره لنین و سربازان گمنام و همچنین مراسم ویژه گارد احترام به مسکو و دیوار غربی کرملین می آیند و از این مراسم و از این مکان ها بازدید می نمایند. عکس زیر ادای احترام پوتین، رئیس جمهور روسیه را به این سربازان گمنام نشان می دهد.

دفن سربازان گمنام در قلب فرانسه

میدان اتوال (شارل دوگل) که اصلی ترین نماد فرانسه محسوب می گردد، در اصل سمبل ایثار حدود یک میلیون سرباز فرانسوی است. اهمیت این میدان تا حدی است که رهبران سایر کشورها برای ادای احترام باید به این میدان بروند.

یادبود سربازان گمنام در دانشگاه های مطرح دنیا

در بیشتر دانشگاه های دنیا برای سربازان جنگی خود مراسم یادبود برگزار می نمایند. بعضی مثل دانشگاه می سی پی پی به تدفین این کشته شدگان می پردازند. در محوطه این دانشگاه بیش از 700 تن از کشته شدگان جنگی دفن شده اند! نام افرادی که هویت آن ها معین بوده است، بر روی یادبودی که در مرکز این گورستان واقع شده است، نوشته شده است.

اما بیشتر دانشگاه های دیگر به علت گذشت سال ها از جنگ و دسترسی نداشتن به پیکر این سربازان به نصب یادبودی بسنده نموده اند.

دانشگاه کارولینای شمالی

دانشگاه کارولینا با ساخت و نصب یادواره ای از کشته شدگان دانشگاهی خود به بزرگداشت آن ها می پردازد.

بر روی این لوح نوشته شده: تقدیم به فرزندان این دانشگاه که به خاطر ملتشان در جنگ سال 1861 تا 1865 جنگیدند و آن هایی که زندگیشان به ما درس های فرمانده بزرگ را آموخت که کلمه وظیفه، بلندمرتبه ترین کلمه در زبان انگلیسی است.

کالج oberlin، اوهایو آمریکا

این بنا نیز یادبود کسانی است که از این منطقه کشته شده اند. بر روی این یادبود نام 96 سرباز نوشته شده است که 55 نفر از آن ها دانشجوی همین دانشگاه بوده اند.

دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه کانادا بنای یادبود سربازان را برای زنده نگه داشتن یاد 1185 سرباز خود ساخته است. این سربازان که دانشجوی همین دانشگاه بوده اند، در جنگ های دنیای اول و دوم جان خود را از دست داده اند.

دانشگاه Caen در شهر Caen فرانسه

در این دانشگاه یادبودی به شکل ققنوس ساخته شده است. لوگوی این دانشگاه نیز الهام گرفته از همین موجود افسانه ای است. علت انتخاب ققنوس از این جهت است که یک ققنوس جوان از خاکستر ققنوس پیری که خود را آتش می­زند متولد می­ گردد. این دانشگاه طی بمباران نبرد معروف شهر caen فرانسه در جنگ دنیای دوم به کلی نابود شد، ولی این نبرد بزرگ یکی از راه ­های پیروزی متفقین در مقابل آلمان نازی می­ گردد و این دانشگاه مجددا پس از جنگ، بازسازی شده و به یاد دوران جنگ و کشته ­های این دانشگاه، این یادبود ساخته می­گردد و لوگوی دانشگاه نیز از همین موجود برگرفته می­ گردد.

دانشگاه Queen، بلفاست ایرلند شمالی

این دانشگاه نیز یادبود کشته شدگان جنگ دنیای دوم را مقابل ورودی اصلی دانشگاه خود قرار داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 559

به "در جهان سربازان گمنام را کجا دفن می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در جهان سربازان گمنام را کجا دفن می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید