در هر بافت فرسوده ای نباید واحد مسکونی ساخت

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - طرح جهش تولید مسکن درحالی بارقه امید را در دل بسیاری از بی خانه ها روشن کرده است که به گفته محمدعلی ربانی، عضو انجمن انبوه سازان مسکن خود وزارت راه و شهرسازی هنوز برنامه شفاف و کاملی ارایه نکرده است و همچنین در کنار تأمین زمین مورد نیاز، مسئله ساخت وساز در بافت فرسوده از مهم ترین دغدغه های انبوه سازان است.

در هر بافت فرسوده ای نباید واحد مسکونی ساخت

یکی از مهم ترین چالش هایی که طرح نهضت ملی مسکن با آن روبروست تأمین زمین است. مخصوصاً این مسئله در کلان شهرها که دسترسی به اراضی دولتی سخت است، بیشتر نمود پیدا می کند و حالا دولت سیزدهم برای حل این مسئله به عرضه مسکن در بافت فرسوده شهرهای بزرگ روی آورده است.

وزارت شهرسازی برنامه ای برای ساخت وساز در بافت فرسوده ندارد

محمد علی ربانی عضو انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران در گفت وگو با پانا بیان نمود: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده باید یک برنامه ریزی اصولی انجام شود که انجام نشده و هنوز در حد صحبت است. اولین مسئله در بافت فرسوده تملک هاست. اگر قرار است کار به مردم واگذار شود باید روی منطقه ای که بافت فرسوده است، طرح مهندسی مشخصی بدهند. یک طرحی که فضای عمومی مانند کتابخانه و مدرسه و درمانگاه را دارد و لازمه مشخص شدن این ها همان تملک است و سپس بقیه کار را به دست مردم بدهند. بگویند این ده پلاک باهم تجمیع شوند و یک ساختمان 10 طبقه ساخته شود و به هرکدام یک واحد بدهند. این امکان پذیر است ولی تا امروز این کار انجام نشده است.

یکی از تجربه های غلط گذشته ساخت وساز در بافت فرسوده چهارراه سیروس است که در آن مکان طراحی خانه های مسکونی را انجام دادند درحالی که آنجا یک فضای مربوط به بازار و تجارت و کسب وکار و انبار است و اجرای طرح مسکونی در چنین فضاهایی یعنی از بین بردن سرمایه

وی با اشاره به اینکه دولت هنوز آمادگی اجرای چنین طرحی را ندارد، گفت: برای این کار لازم است که وزارت راه و شهرسازی روی این موضوع برنامه ریزی می کرد و بعد طرح جهش ملی مسکن را مطرح می کرد اما تا امروز طرح و برنامه هایش را مشخص نکرده است.

در هر بافت فرسوده ای نباید واحد مسکونی ساخت

ربانی با اشاره به تجربه های غلط گذشته برای ساخت وساز در بافت های فرسوده اظهار کرد: ساخت وساز در بافت فرسوده نیاز به یک مشاوره دقیق در حوزه شهرسازی دارد چون این گونه نیست که لزوماً اگر در بافت فرسوده خانه های مسکونی تخریب شد مجدد همان خانه های مسکونی را در آن بافت مستقر کنیم زیرا ممکن است آن محله برای سکونت خانواده مناسب نباشد. برای مثال یکی از تجربه های غلط گذشته ساخت وساز در بافت فرسوده چهار راه سیروس است که در آن مکان خانه های مسکونی را مجدد ساختند درحالی که آنجا یک فضای مربوط به بازار و تجارت و کسب وکار و انبار است و اجرای طرح مسکونی در چنین فضاهایی یعنی از بین بردن سرمایه، پس باید برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده حتماً کار کارشناسی انجام شود.

از انبوه سازها نظر کارشناسی شان را جویا شوند

وی درباره جلسه های وزارت راه و شهرسازی با انجمن انبوه سازان اظهار کرد: جلسات زیادی در وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی و در شهرستان ها و استان های دیگر برگزار شده یا در حال برگزاری است اما باید به یک تفاهم نامه برسد تا برای انبوه ساز و سرمایه گذار تکالیفی مشخص کنند. بدین ترتیب کاری که قرار است بیش از چند سال زمان ببرد تا به سرانجامی برسد در زمان کوتاهی انجام می شود. در شرایط کنونی برخی از جلسه ها به صورت پراکنده در حال انجام است، برای مثال در شهر قم انبوه سازان با شورای شهر قم جلسه داشتند و به یک توافقاتی رسیدند اما هنوز تفاهم نامه ای امضا نشده زیرا باید وزارت راه و شهرسازی بر این موضوع متمرکز شود و همه جوانب را مشخص کند که به نظر من وزیر راه هنوز خودش بر وزارتخانه اش مسلط نشده است چه برسد به اینکه برنامه مشخصی برای اجرای این طرح مخصوصا در بافت فرسوده داشته باشد.

وی درباره اهمیت حضور کارشناسی انبوه سازان در طرح نهضت ملی مسکن اظهار کرد: انجمن انبوه سازان در تمامی جلساتی که داشته پیشنهادهای خود را ارایه کرده و اگر با وزارت راه و شهرسازی به تفاهم نامه برسد، طرح خود را هم ارایه می کند. اکنون باید انجمن انبوه سازان و وزارت راه تفاهم نامه بنویسند تا انبوه سازها بیایند روی بافت های فرسوده کار کارشناسی انجام دهند و نتایج را اعلام کنند.

استانداران پیگیر هستند اما وزارتخانه برنامه شفافی ندارد

ربانی گفت: برای اجرای طرح جهش ملی مسکن در استان ها، استانداران کننده دولت در هر استانی شده اند و البته هنوز برنامه عملی ارایه نشده است. هر تصمیمی زیر نظر استانداری هاست اما نیاز دارد که مجدد سازمان دهی قوی در تهران از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام شود. در استان ها جلسات خوبی برگزار شده و با انبوه سازها صحبت شده و توافقاتی کرده اند اما به تفاهم نامه کتبی نرسیده اند. این طرح در استان ها زودتر به نتیجه می رسد اما ابتدا وزارت راه و شهرسازی باید تکلیف خودش را روشن کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2046

به "در هر بافت فرسوده ای نباید واحد مسکونی ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هر بافت فرسوده ای نباید واحد مسکونی ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید