طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت به 2 روش خشک و مایع

به گزارش تور یونان ارزان، درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت و با استفاده از ترکیب ماست و نمک و آب موجب می شود تا در نهایت کشک خالص تر و مقوی تری داشته باشید. بسیاری از افراد برای از آرد ذرت استفاده می کنند، اما شما می توانید بدون آرد نیز یک کشک باکیفیت و مقوی خانگی آماده کنید. در این مقاله از سرویس در می توانید با طریقه درست کردن کشک خانگی خالص به روش سنتی و بدون آرد ذرت آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد دستور پخت کشک خونگی با ماست و بدون آرد ذرت پاسخ خواهیم داد.

طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت به 2 روش خشک و مایع

طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت

مدت زمان آماده سازی: 10 دقیقه

مدت زمان پخت: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه کشک خانگی خالص بدون آرد ذرت

  • ماست خانگی یا طبیعی: 1 کیلوگرم
  • نمک: 1 قاشق غذاخوری سر پر
  • آب: 1 لیتر

مراحل طرز تهیه کشک خانگی با ماست

درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت راحت تر از آن چیزی است که تصورش را می کنید. برای تهیه کشک خالص در خانه تنها به ماست، نمک، آب و کمی مهارت نیاز دارید. اگر دوست دارید بدون اضافه کردن آرد ذرت خودتان در خانه کشک خانگی و خالص درست کنید، بهتر است مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول؛ قرار دادن ماست در محیط خارج از یخچال

اولین قدم برای درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت، تهیه یک ماست ترش است. برای این که ماست شما ترش شود، باید حتماً از که در آن مواد نگه دارنده و افزودنی وجود ندارد، استفاده کنید. ماست را برای چند روز بیرون از یخچال قرار دهید تا حباب هایی روی آن ایجاد شود و کاملاً ترش شود.

مرحله دوم؛ اضافه کردن نمک و آب به ماست

بعد از این که ماست کاملاً ترش شد، در این مرحله از درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت باید نمک را همراه با نصف اندازه آبی که آماده نموده اید، به ماست اضافه کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید. سپس بقیه آب را به ماست اضافه نموده و دوباره هم بزنید.

مرحله سوم؛ حرارت دادن ترکیب ماست و آب

در این مرحله از طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت و خالص باید ترکیب آب و ماست را که حالا تبدیل به دوغ شده، داخل یک قابلمه بریزید. شعله گاز را با حرارت میانه روشن کنید و صبر کنید تا ماست به جوش بیاید.

مرحله چهارم؛ هم زدن ماست حین جوشیدن

بعد از این که ماست به جوش آمد، شروع به بریده شدن می کند. در این مرحله از درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت ماست شما باید برای 10 دقیقه بجوشد و کف کند. در این مدت باید ماست را مدام هم بزنید تا کف ها به بیرون از قابلمه نریزند.

مرحله پنجم؛ خنک شدن مایه کشک بدون آرد ذرت

10 دقیقه جوشیدن ماست برای تهیه مایه کشک کافی است در این مدت تقریباً یک سوم آب ماست بخار می شود و حجم مایه کشک شما کاهش پیدا می کند. در این مرحله از درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت باید شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید مایه کشک کاملاً خنک شود.

مرحله ششم؛ ریختن مایه کشک داخل پارچه

در این مرحله از طرز تهیه کشک خالص بدون آرد ذرت باید مایه کشک را داخل یک پارچه تمیز بریزید تا آب آن خارج شود. گوشه های پارچه را جمع کنید و پارچه را برای 24 ساعت آویزان کنید تا آب اضافی مایه کشک گرفته شود.

مرحله هفتم؛ فشار دادن کشک

بعد از 24 ساعت و زمانی که آب کشک جمع شد، آن را از پارچه خارج کنید و داخل یک ظرف بریزید. حالا می توانید کشک ها را با دست فشار دهید و با دست به شکل و اندازه دلخواه حالت دهید.

مرحله هشتم؛ خشک کردن کشک

بعد از این که کشک هایتان را به هر حالتی که دوست دارید، آماده کردید، در این مرحله از طرز تهیه کشک خانگی با ماست باید کشک ها را داخل یک سینی بچینید و زیر نور آفتاب بگذارید تا کاملاً خشک شوند.

مرحله نهم؛ روش نگهداری کشک بدون آرد ذرت

در آخرین مرحله از طرز تهیه کشک خانگی به روش سنتی و بدون آرد ذرت باید کشک های خشک شده را در مکانی خشک و تاریک و یا داخل فریزر نگهداری کنید. اگر کشک شما کاملاً خشک نشده باشد، باید آن را در فریزر قرار دهید. می توانید کشک هایی که کاملاً خشک و بدون آب هستند را در بیرون از یخچال نیز نگهداری کنید.

طرز تهیه کشک خانگی مایع بدون آرد ذرت

مواد لازم برای تهیه کشک خانگی مایع بدون آرد ذرت

  • ماست ترش: 1 کیلوگرم
  • نمک: 1 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه کشک خانگی مایع بدون آرد ذرت

استفاده از کشک مایع برای پخت و پز و درست کردن انواع غذاهایی مثل و بسیار راحت تر است. در واقع برای استفاده از کشک خشک شما باید آن را در آب قرار دهید و دوباره به مایع تبدیل کنید. اما با درست کردن یک کشک مایع خانگی و سالم می توانید به راحتی آن را در انواع که دوست دارید بریزید و از طعم آن لذت ببرید. در ادامه می توانید با مراحل درست کردن کشک خانگی مایع بدون آرد ذرت آشنا شوید.

مرحله اول؛ قرار دادن ماست در بیرون از یخچال

برای درست کردن کشک مایع بدون آرد ذرت باید درست مثل مرحله قبل، ماست را برای چند روز با درب نیمه بسته بیرون از یخچال قرار دهید تا کاملاً ترش شود.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن ماست و نمک

در دومین مرحله از طرز تهیه کشک مایع سنتی و بدون آرد ذرت باید ماست را درون یک ظرف بریزید و نمک را به آن اضافه کنید. ماست و نمک را با همزن دستی خوب با هم ترکیب کنید تا ماست کاملاً یکدست شود.

مرحله سوم؛ حرارت دادن ماست

در این مرحله از طرز تهیه کشک خانگی به روش سنتی و بدون آرد ذرت باید ماست را داخل قابلمه بریزید و شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. در این مرحله به هیچ عنوان نباید درب قابلمه را روی آن قرار دهید و باید ماست را هم بزنید تا بریده شود. این کار را تا زمانی که آب ماست به طور کامل تبخیر شود ادامه دهید.

مرحله چهارم؛ میکس کردن مایه کشک بدوت آرد ذرت

در این مرحله باید قابلمه ماست را از روی حرارت بردارید. سپس مایه کشک را داخل مخلوط کن یا میکسر بریزید و کاملاً مواد را میکس کنید تا یکدست شود. به همین راحتی کشک شما آماده است. می توانید این کشک را در یک ظرف درب بسته در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

طرز تهیه کشک بدون آرد ذرت با دوغ محلی

برای درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت و با دوغ محلی باید دوغ را داخل یک قابلمه بریزید و برای حدود 5 دقیقه بجوشانید. بعد از آن شعله گاز را خاموش کنید و کمی صبر کنید تا دوغ خنک شود. دوغ بریده شده را داخل کیسه پارچه ای بریزید و آن را آویزان کنید تا آب اضافی دوغ خارج شود. بعد از این مرحله می توانید مایه کشک را داخل یک سینی بزرگ بریزید و زیر نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

نکات و فوت و فن های درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت

*برای درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت بهتر است کشک ها را در اندازه های کوچک و باریک تر آماده کنید که زودتر خشک شوند.

*برای ترش شدن ماست و خمیر آن باید درب آن را به صورت نیمه باز قرار دهید تا بعد از ترش شدن و گازدار شدن ماست، ظرف آن نترکد.

*بعد از چکاندن مایه کشک می توانید با استفاده از آب آن درست کنید.

*در صورت تمایل می توانید اندازهی زیره، موسیر یا سبزیجات خشک به کشک اضافه کنید.

*برای این که کشک خانگی و خالص شما سریع تر آماده شود، می توانید آن را جلوی باد پنکه قرار دهید تا زود خشک شود.

*کشک مایع ماندگاری کمتری نسبت به کشک خشک دارد. از همین رو بهتر است کشک مایع را در اندازه کمتر تهیه کنید و آن را در فریزر بگذارید تا زود خراب نشود.

سوالات متداول

برای درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت به چه مواد اولیه ای نیاز داریم؟

برای درست کردن کشک خانگی بدون آرد ذرت تنها به ماست ترش، آب و کمی نمک نیاز است.

طرز تهیه کشک بدون آرد ذرت با دوغ محلی چگونه است؟

برای درست کردن کشک خانگی خالص و بدون آرد ذرت با دوغ، باید ابتدا دوغ را بجوشانید و بعد در یک کیسه بریزید. بعد از این که مایه کشک کمی سفت شد آن را زیر نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

منبع: افق کوروش
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2146

به "طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت به 2 روش خشک و مایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کشک خانگی بدون آرد ذرت به 2 روش خشک و مایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید