تور ایتالیا: عامل تشدید بحث ها در ایتالیا برای بازگشت به دوران هسته ای چیست؟

به گزارش تور یونان ارزان، طرح اخیر کمیسیون اروپایی برای سبز نامیدن انرژی هسته ای مجددا بحث ها درباره بازگشت به این انرژی در ایتالیا را داغ نموده و اختلافات در این باره در دولت ائتلافی دوباره نمایان شده است.

تور ایتالیا: عامل تشدید بحث ها در ایتالیا برای بازگشت به دوران هسته ای چیست؟

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، این مسئله که کمیسیون اروپا می خواهد سرمایه گذاری ها در گاز طبیعی و انرژی هسته ای را به عنوان پایدار طبقه بندی کند، دوباره بحث ها در ایتالیا درباره بازگشت به انرژی هسته ای را داغ نموده است.

کمیسیون اروپا با گران شدن هزینه فراوری برق و استفاده از سوخت های فسیلی در نیروگاه ها پیش نویس طرحی را تهیه نموده است که بر اساس آن بعضی پروژه های گاز طبیعی و انرژی هسته ای برچسب سبز دریافت خواهند کرد

به این ترتیب اتحادیه اروپا برنامه هایی را برای اطلاق سرمایه گذاری سبز به بعضی پروژه های گاز طبیعی و انرژی هسته ای به عنوان بخشی از یک طرح شاخص طبقه بندی این اتحادیه طراحی نموده است تا به بازارهای مالی یاری کند تصمیم بگیرند کدام سرمایه گذاری واقعاً سازگار با آب و هوا است.

بر اساس متن پیش نویس این طبقه بندی که رویترز آن را اخیرا منتشر نموده است ، تا زمانی که کشورهای اتحادیه اروپا بتوانند زباله های سمی نیروگاه های برق هسته ای را به شکل امنی دفع نمایند، انرژی هسته ای باید به عنوان یک فعالیت مالی پایدار شناخته گردد.

این پروژه ها بعلاوه باید دارای معیاری باشند که بر اساس آن آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد ننمایند، در حالی که ساخت نیروگاه های هسته ای تازه برای مجوزهای اعطا شده تا سال 2045 سبز شناخته می گردد.

در اوایل سال 2021، مقامات اتحادیه اروپا مجبور شدند تصمیم گیری در خصوص نحوه طبقه بندی این دو منبع انرژی را پس از اختلافاتی بر سر اعطای برچسب سبز به آنها به تعویق بیاندازند.

با این حال، افزایش شدید قیمت برق در سراسر اروپا، بروکسل را مجبور به احیای این موضوع نموده است

برای اجرایی شدن پیش نویس پیشنهادی باید اکثریت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای مجلس اروپا آن را تصویب نمایند.

با ارائه این پیش نویس از طرف کمیسیون اروپا بحث ها در ایتالیا برای بازگشت به انرژی هسته ای هم بالا گرفته است. این بحث ها منجر به اختلافاتی در دولت ائتلافی ایتالیا شده است.

متئو سالوینی، وزیر کشور سابق ایتالیا از حزب راستگرای ملی لگا از این طرح کمیسیون اروپا استقبال نموده و از سرگیری فراوری برق به وسیله شکافت هسته ای در ایتالیا که در سال 1990 متوقف شده را خواستار شده است.

سالوینی بعلاوه اعلام نموده حزبش که بر اساس آخرین نظر سنجی ها دومین حزب سیاسی قدرتمند پس از سوسیال دموکرات ها است یک همه پرسی در این باره را در دستور کار قرار می دهد.

رئیس حزب لگا در ایتالیا بعلاوه گفت: انرژی هسته ای به عنوان یک فناوری ایمن و پاک کشور را به سوی آینده ای با استقلال انرژی سوق خواهد داد.

حزب دموکرات مسیحی فورزا در ایتالیا هم که متعلق به سیلیویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا است خواستار بازگشت کشور به انرژی هسته ای است.

احزاب لگا و فورزا از فوریه 2021 متعلق به ائتلاف گسترده دولتی در ایتالیا به رهبری ماریو دراگی هستند.

چنبش پنج ستاره پوپولیست چپ که قوی ترین حزب در ائتلاف به نخست وزیری ماریو دراگی است در مقابل بر مخالفت خود با بازگشت ایتالیا به انرژی هسته ای تاکید نموده است.

بر اساس بیانیه رهبری این حزب، نه انرژی اتمی و نه تواید برق از گاز طبیعی که کمیسیون اروپا آن را به عنوان انرژی های سازگار با آب و هوا طبقه بندی نموده است نمی توانند به عنوان سبز و پایدار طبقه بندی شوند.

سوسیال دموکرات ها در ایتالیا هم در قبال این مسئله موضع محتاطانه ای اتخاذ نموده اند و سخنگوی این حزب در مجلس اروپا در این باره گفته است: بر اساس اولین توصیه کمیسیون اروپا و بدون اطلاع از توجیه دقیق آن در حال حاضر اتخاذ موضع مطمئن و قابل اعتماد در این باره امکان پذیر نیست.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا 12 ژانویه فرصت دارند تا به طرح پیش نویس کمیسیون اروپا در این باره بپردازند.

این طرح در صورتی تصویب نخواهد شد که حداقل 20 کشور عضو اتحادیه اروپا که حداقل 65 درصد از کل جمعیت این اتحادیه را تشکیل می دهند با آن مخالفت نمایند.

مردم ایتالیا پیش از این در دو همه پرسی به حذف تدریجی انرژی هسته ای در کشورشان رای مثبت دادند. در اولین همه پرسی در نوامبر 1987 و در واکنش به فاجعه رآکتور چرنوبیل حدود 80 درصد مردم این کشور به خروج از انرژی هسته ای رای مثبت دادند. به این ترتیب 4 رآکتور هسته ای این کشور که در دهه های 60 و 70 آغاز به کار کردند تا سال 1990 تعطیل شدند. ساخت دو نیروگاه هسته ای دیگر هم متوقف شد. برچیدن نیروگاه های هسته ای در این کشور همچنان ادامه دارد.

اولین کوشش برای ورود مجدد به انرژی هسته ای در دوران برلوسکونی در سال 2009 بعد از فاجعه فوکوشیما در مارس سال 2011 به صورت ناگهانی متوقف شد. در دومین همه پرسی در این باره در ژوئن سال 2011 بیش از 94 درصد شهروندان با ساخت مجدد رآکتورهای هسته ای مخالفت کردند.

هواداران فراوری مجدد برق از انرژی هسته ای به آخرین نظر سنجی ها اشاره می نمایند که بر اساس آن به ویژه جمعیت جوان کشور خواستار بازگشت به انرژی هسته ای هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2018

به "تور ایتالیا: عامل تشدید بحث ها در ایتالیا برای بازگشت به دوران هسته ای چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا: عامل تشدید بحث ها در ایتالیا برای بازگشت به دوران هسته ای چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید