دروازه های تجارت با آلمان به روی تولیدکنندگان گشوده شد، امضای قرارداد های همکاری با 75 شرکت آلمانی

به گزارش تور یونان ارزان، در سفر تولیدکنندگان ایرانی در قالب پروژه مشترک سازمان توسعه تجارت با مرکز بین المللی تجارت-ITC، به آلمان، ضمن بازدید از شرکت ها و کارخانه های مرتبط، گفتگو ها با 75 ابر شرکت آلمانی انجام شد و در پی آن چندین قرارداد و تفاهم نامه به امضا رسید.

دروازه های تجارت با آلمان به روی تولیدکنندگان گشوده شد، امضای قرارداد های همکاری با 75 شرکت آلمانی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، این سفر از 4 تا 24 اردیبهشت ماه باهمت سازمان توسعه تجارت و باهدف کمک به ارتقای ظرفیت شرکت ها و تولیدکنندگان ایرانی در بازار های جهانی، تلاش برای حضور دوباره در بازار های اروپایی و استفاده از پتانسیل بازار اروپا در توسعه صادرات، انجام شد.

میر هادی سیدی؛ مشاور امور بین الملل سازمان توسعه تجارت در گفت وگویی جزئیات این سفر و دستاورد های آن را تشریح کرد:

سازمان توسعه تجارت در قالب پروژه مشترک سازمان توسعه تجارت با ITC اقدام به اعزام 20 تولیدکننده و تاجر به آلمان، بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه اروپا کرد؛ این پروژه چه هدفی را دنبال می کند؟

- سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری یکی از نهاد های وابسته به سازمان ملل به نام مرکز بین المللی تجارت (ITC-International Trade Center) برای حمایت از شرکت های صادراتی کوچک و میانه و باهدف ورود به بازار اروپا نسبت به انتخاب و اعزام مدیران 20 شرکت تولیدی- صادراتی بخش خصوصی به کشور آلمان اقدام کرد.

بر اساس این برنامه مدیران 20 شرکت ایرانی درنهایت توانستند در چارچوب برنامه ظرفیت سازی صادراتی سازمان توسعه تجارت از 4 تا 24 اردیبهشت ماه امسال در آلمان حضور پیدا کنند و مدیران این شرکت ها در طول حضور در آلمان از خدمات حرفه ای شرکت آلمانی کارل دویزبرگ (Carl Duisberg Centren -CDC) برای ورود به بازار آلمان بهره مند شدند.

شرکت کارل دویزبرگ شرکتی آلمانی و فعال در حوزه تجارت بین الملل بوده و تخصص این شرکت در بازاریابی بین المللی و کمک به شرکت ها در ورود و نفوذ به بازار های جهانی است.

شیوه انتخاب شرکت های اعزامی چگونه بود؟

-آبان ماه سال گذشته سازمان توسعه تجارت فراخوانی با عنوان برنامه ظرفیت سازی و کمک به شرکت های صادراتی ایران برای ورود به بازار آلمان را صادر کرد و در سایت سازمان توسعه تجارت اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام شد. بر اساس این فراخوان از شرکت های فعال در شش حوزه خاص که تحت پوشش استراتژی ملی صادرات ایران (که در مشارکت بین سازمان توسعه تجارت و مرکز بین المللی تجارت تدوین شده) قرارگرفته است و همین طور شرکت های دانش بنیان دعوت شد تا در صورت تمایل حضور پیداکرده و درخواست خود را ارائه کنند. این شش حوزه، حوزه های گیاهان دارویی، میوه و سبزیجات، قطعات خودرو، محصولات پتروشیمی، ارتباطات و فن آوری اطلاعات و گردشگری بود که حدود 100 شرکت فعال در این حوزه ها علاقه خود را اعلام و در این برنامه ثبت نام کردند.

درنهایت با بررسی های اجرا شده و مصاحبه های تخصصی که در سه نوبت انجام شد در مرحله نخست 35 شرکت برای گذراندن دوره مقدماتی انتخاب شدند. در بهمن ماه سال گذشته مدرسان شرکت کارل دویزبرگ در تهران حاضر شدند و به مدت سه روز شیوه کار برای ورود به بازار آلمان، چگونگی انتخاب شرکت های مناسب برای همکاری و چگونگی بازاریابی و نفوذ در بازار های اروپا را به تجار ایرانی آموزش دادند و بعدازاین دوره از شرکت های حاضر مصاحبه دیگری به عمل آمد و آماده ترین شرکت ها در فهرست نهایی اعزام قرار گرفتند.

شرکت های اعزام شده مبتنی بر مصاحبه حرفه ای و در فضای رقابتی انتخاب شدند و علاوه بر شرکت های فعال در استان تهران، کنندگانی از استان های دیگر ازجمله اصفهان، کرمانشاه، کردستان، مازندران، گلستان و خراسان رضوی نیز در این برنامه مشارکت کردند.

هزینه شرکت در این دوره ها چقدر بود و تجار چقدر هزینه کردند؟

- نکته مهم در برگزاری این دوره این است که تجار و تولیدکنندگان داخلی هزینه ای برای شرکت در دوره 3 روزه و سفر 20 روزه به آلمان پرداخت نکردند و هزینه های حضور در آلمان از طریق پروژه مشترک سازمان توسعه تجارت با ITC و کمک اتحادیه اروپا تامین شد. در واقع سازمان توسعه تجارت با همراهی مرکز بین المللی تجارت متولی برگزاری این دوره بودند.

ارزش خدمات ارایه شده به ازای هر شرکت کننده چقدر بود؟

خدماتی که شرکت کنندگان دریافت کردند خدمات بازاریابی حرفه ای بود و دسترسی به چنین خدماتی بسیار با ارزش است و تقلیل چنین خدمات ارزشمندی به عدد و رقم صحیح نیست؛ بنابراین با وجود هزینه های برخورداری از خدمات حرفه ای بین المللی، اما ارزش این کار و آثار مثبت آن در شکل گیری ارتباطات و زمینه سازی برای همکاری های اقتصادی و کمکی که به حضور شرکت های ایرانی در بازار اروپا، بسیار بالاتر است.

دستاورد این دوره برای کشور چیست؟

- در حقیقت هدف اصلی و مهمی که ما دنبال می کنیم، کمک به شرکت های ایرانی و افزایش توانایی آن ها در کار با بازار های خارجی است، زیرا ایجاد زمینه برای همکاری های بین المللی بین شرکت های ایرانی و شرکت های خارجی می تواند به رشد شرکت های داخلی منتهی شود و به آن ها کمک لازم را برای انعقاد قرارداد با شرکت های خارجی بدهد. چنین ارتباطی به طورقطع سبب ساز منافع مختلفی می شود. این آموزش ها به افزایش توانایی های شرکت ایرانی کمک می کند و در مواردی این ارتباطات به انتقال تکنولوژی و شکل گیری ارتباطات بلندمدت بین شرکت ایرانی و شرکت خارجی منتهی شده و خود این ارتباطات سبب ساز یک سلسله منافع اقتصادی، صادرات و انتقال دانش و نظایر آن می شود.

ما در ایران شرکت هایی داریم که با برخی از شرکت های اروپایی همکاری نزدیکی دارند و این همکاری به شکلی بوده که حتی تولید تحت برند شرکت اروپایی و با نظارت و کمک او در ایران اجرا شده و تحویل مشتریان شرکت اروپایی در اقصی نقاط جهان شده است. واقعیت امروز تولید و صادرات جهان به گونه ای است که حضور در زنجیره های ارزش جهانی از الزامات آن است. مجموعه این آثار می تواند منتهی به افزایش کیفیت محصولات شرکت ایرانی و بالا رفتن توان رقابت محصولات آن در مقایسه با محصولات سایر کشور ها شده و درنهایت افزایش صادرات را در پی خواهد داشت.

مواردی هم بوده که در این سفر 20 روزه به تفاهم و قرارداد ختم شده باشد؟

- بله چندین مورد از دیدار ها به انعقاد توافق و قرارداد منجر شده است. برای مثال درزمینه بازی های رایانه ای توافقی مبنی بر فروش بازی رایانه ای ایرانی و استمرار همکاری دو طرف درزمینه طراحی بازی مبتنی بر شبیه سازی حاصل شد. درزمینه گیاهان دارویی نیز ضمن رسیدن به قرارداد فروش، توافق لازم برای پایه گذاری روابط بلندمدت بین شرکت ایرانی و آلمانی انجام شد؛ همچنین فروش خشکبار و میوه های خشک ارگانیک نیز از دیگر دستاورد های شرکت های فعال در حوزه محصولات کشاورزی بود.

درزمینه گردشگری نیز قرارداد تور گردانی و روابط بلندمدت همکاری پایه ریزی شد. در مورد محصولات صنعتی- معدنی نیز زمینه فروش منظم ماهانه در تناژ بالا از ایران به آلمان ایجاد شد. به همین ترتیب شرکت ایرانی حاضر در این رویداد توانست بخشی از نهاده های وارداتی خود را از طریق شرکت آلمانی تأمین کند. در مورد بسته بندی محصولات صادراتی از ایران به اروپا نیز برخی از شرکت های اعزامی روابط مناسبی با شرکت های اروپایی ایجاد کردند و با مقررات بازار اروپا درزمینه بسته بندی آشنا شده و برای استمرار این همکاری به منظور بهبود سطح بسته بندی صادراتی کالا های ایرانی زمینه های همکاری را پایه ریزی کردند.

برخی از شرکت های اعزامی از ایران که سابقه صادرات به بازار آلمان از طریق دیگر واسطه ها را داشتند در این برنامه توانستند ارتباط مستقیم با واردکننده آلمانی برقرار کرده و پس ازاین مستقیم و بدون واسطه صادرات داشته باشند. درزمینه دیگر نیز شرکت های دو طرف نسبت به ارسال پیش فاکتور و نظایر آن اقدام کرده اند که نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد.

با اتمام این دوره آیا برای برگزاری دوره های مشابه برنامه ریزی شده است؟

-لازم است به این موضوع اشاره کنم که پروژه آلمان هنوز تمام نشده و شرکت کارل دویزبرگ متعهد شده است در مدت بیش از یک سال 20 شرکت ایرانی حاضر در این برنامه را درزمینه بازاریابی پشتیبانی کند. درواقع کمک به شرکت ها تا حصول نتیجه ادامه پیدا خواهد کرد و ارتباطات فعلی شکل گرفته آن ها تا بیش از یک سال پی گیری خواهد شد و در خلال این مدت حمایت از آن ها به اشکال مختلف ادامه خواهد داشت.

در مورد برنامه های مشابه نیز قرار است برنامه ای که در آلمان اجرا شد، دوباره در ماه های آینده برای شرکت های دانش بنیان تکرار شود؛ همچنین برنامه مشابهی برای حضور در بازار ایتالیا در حال برنامه ریزی است.

با توجه به این که در سال های اخیر سطح روابط تجاری ایران با کشور های اروپایی به علل مختلف ازجمله تحریم، کاهش پیداکرده است، به نظر می رسد با انجام این گونه پروژه ها در سازمان توسعه تجارت ضمن ایجاد فرصت برای شرکت های ایرانی، زمینه لازم برای احیای ظرفیت ازدست رفته صادراتی کشور به بازار اروپا فراهم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2155

به "دروازه های تجارت با آلمان به روی تولیدکنندگان گشوده شد، امضای قرارداد های همکاری با 75 شرکت آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه های تجارت با آلمان به روی تولیدکنندگان گشوده شد، امضای قرارداد های همکاری با 75 شرکت آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید