فارس من ، مشاوره بخشی که در انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان کم رنگ است

به گزارش تور یونان ارزان، نقش رسانه و مشاوره در یاری به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی نکات مهمی هستند که نمایندگان مجلس و کارشناسان برای حل این مشکل به آنها اشاره کردند.

فارس من ، مشاوره بخشی که در انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان کم رنگ است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور یونان ارزان، سامانه فارس من سامانه ای است که مخاطبان تور یونان ارزان می توانند به وسیله آن مسائل خود در تمام حوزه ها را مطرح نمایند تا تور یونان ارزان تور یونان ارزان این مسائل را پیگیری نموده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت نمایند.

مخاطبان تور یونان ارزان موضوع دانشجویان برای گرایش های رشته تحصیلی خود توجیه نیستند را مطرح نموده و تاکید می نمایند که برای خیلی ها پیش آمده که وارد رشته ای شده اند و فارغ التحصیل شدند و دیدند که رشته ای که رفته اند گرایش متفاوتی بوده، یعنی نام رشته همان است ولی گرایشش متفاوت است! موقع ثبت نام هم هیچکس به دانشجو اطلاع نمی دهد که چنین موضوعی چقدر مهم است. بماند که متاسفانه بعضی مراکز بعد از اتمام ترم آخر نام رشته را تغییر می دهند. نکته جالب اینکه این گرایشات دروس مشابهی دارند و لزومی به تفکیک نیست. وزارت علوم این موارد را سامان دهد و حداقل به موسسات و دانشگاهها الزام کند که نام رشته را باید بصورت کامل در هرجایی بنویسند. سازمان سنجش هم یک بخش در دفترچه را به این مهم اختصاص دهد و شرح دهد که گرایش ها دارای شرایط کاری و استخدامی متفاوتی هستند.

تور یونان ارزان و تور یونان ارزان تور یونان ارزان برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم است

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: در رابطه با گرایش تحصیلی هم در حوزه آموزش عمومی کشور و برای دانش آموزانی که می خواهند رشته تحصیلی انتخاب نمایند و در نهایت جهت شغلی و تحصیلی خود را از این طریق به دست بیاورند دارای مسائل و بحران هایی هستیم.

وی با بیان اینکه مشاورین می توانند در مدارس راهنمایی دانش آموزان و همچنین داوطلبانی که 1 یا 2 سال قبل هم فارغ التحصیل شدند را برای انتخاب گرایش تحصیلی به عهده بگیرند، اضافه نمود: توجه به بخش مشاوره در رابطه با تعیین گرایش تحصیلی کم است در حالی که تاکید می گردد که هر ایرانی یرای اینکه دچار مسائل حقوقی نگردد باید یک مشاور حقوقی داشته باشد.

کوچکی نژاد با تاکید بر این موضوع که تحصیل و جهت شغلی مهم تر از مسائل عمومی مردم است چرا که سرنوشت انسان تعیین می گردد، یادآور شد: مشاوره در حوزه تحصیلی، انتخاب رشته و گرایش و پذیرش دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین اگر مسؤولیت مشاوره با توجه به تخصصی که آموزش و پرورش در این رابطه دارد به عهده این سازمان باشد می تواند خلاء موجود در حوزه انتخاب گرایش تحصیلی پر گردد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش باید در حوزه مشاوره به دانش آموزان در رابطه با انتخاب گرایش تحصیلی قوی باشد چرا که دانشگاه زمانی مسؤول این کار است که فرد به عنوان دانشجو پذیرش گردد و تا قبل از آن دانشگاه مسؤولیتی ندارد. بنابراین نقش مدارس در راهنمایی دانش آموزان برای گرایش تحصیلی به شدت مهم و مورد تاکید است.

وی گفت:مسؤولیت دانشجو زمانی که وارد دانشگاه می گردد و مشکل گرایش تحصیلی دارد به عهده دانشگاه است. لذا باید گروه های مشاوره به این منظور در دانشگاه ها برای حل مسائل دانشجویان حضور داشته باشند و راهنمایی دانشجویانی که مسائل مختلفی در بخش های آموزشی و شخصیتی دارند را به عهده بگیرند.

نماینده مردم رشت در مجلس تاکید نمود: آموزش به عنوان یکی از فعالیت های مهم و اصلی وزارت علوم مطرح می گردد اما باید مشاوره گرایش تحصیلی هم در ردیف با آموزش از لحاظ ارزش قرار بگیرد. چرا که اگر راهنمایی خوب نداشته باشیم آموزش ها به ثمر نمی رسد.

رسانه ها نقش بسزایی در یاری به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند

سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که قبل از اینکه دانشجو وارد دانشگاه گردد باید برای رشته و گرایش تحصیلی خود توجیه گردد.

نقش مهم مشاوره های تحصیلی و مدارس در یاری به افراد برای گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه

وی با بیان اینکه مشاوره های تحصیلی و مدارس نقش بسزایی در یاری به افراد برای گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه دارند، گفت: متأسفانه در جامعه ما فضای ورود به دانشگاه آلوده و غیر کارشناسی است و صرفاً هدف قبول شدن در کنکور و دانشگاه است؛ بدون اینکه تعیین گردد چرا به دانشگاه می رویم و چرا باید در یک رشته ادامه تحصیل دهیم و چرا فقط به یک دانشگاه خاص ورود پیدا کنیم؟ اگر این چراها پاسخ داده گردد خیلی از مسائل که در دانشگاه وجود دارد حل می گردد.

میرزاده یادآور شد: اگر برای دانشجو خیلی از مسائل در خصوص گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه حل گردد، در زمان ورود به دانشگاه از استرس، مسائل روحی و روانی و فکر کردن به تغییر رشته و ناامیدی و بی هدف زندگی کردن برای دانشجو و خانواده آنها وجود ندارد.

رسانه ها نقش بسزایی در یاری به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه علاوه بر مدارس و مشاوره های تحصیلی نقش رسانه ها در یاری به انتخاب رشته و گرایش تحصیلی اهمیت دارد ، یادآور شد: به عنوان مثال در تلویزیون برای دانشجویان در خصوص کنکور و آزمون برنامه های زیادی ساخته می گردد اما بهتر این رسانه ها در خصوص فواید مکان های غیر دانشگاهی هم در رسانه ها صحبت به میان بیاورند و گفته گردد افرادی در آنجا هستند که از استعداد بالایی برخوردارند و تأثیرگذاری زیادی دارند.

میرزاده با اشاره به اینکه رسانه ها و آموزش و پرورش در بخش آموزش دادن و مشاوره دهی قبل از دانشگاه در خصوص گرایش تحصیلی باید فعال باشند، توضیح داد: رسانه ها در خصوص اینکه در دانشگاه ها چه رشته ای تحصیل گردد که با علائق، استعدادها، آمایش سرزمینی، شهر، جامعه و اهداف فرد هماهنگ باشد تاثیر گذارند.

وی یادآور شد: وقتی دانشجو وارد دانشگاه شد هر چند دیر است اما مراکز مشاوره در اینجا نیز تأثیر دارند. آزمون ، حضور و غیاب ، آموزش و درس و کلاس یک بخش است و بخش مهمتر این است که اساتید راهنما و مدیران گروه و کارشناسانی که برای ترم اولی ها تعیین می شوند، قاعدتاً فقط انتخاب درس و تعیین برنامه هفتگی برای آنها در اولویت نباشد. اصل مطلب این است که مسائل دانشجو تعیین گردد و قوانین مقررات حاکم در خصوص رشته و دانشگاه مورد نظر را برای دانشجویان شرح و واکاوری نمایند.

دغدغه گرایش تحصیلی باید قبل از ورود به دانشگاه حل گردد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:دغدغه گرایش تحصیلی باید قبل از ورود به دانشگاه حل گردد، اما بعد از ورود به دانشگاه نیز مشاوران، استاد راهنماها، مدیران گروه، نقش مهمی دارند و وظیفه آنها باید بیشتر از این باشد که اکنون در جامعه وجود دارد. رسانه ها نیز می توانند مؤثر باشند تا پناهگاهی برای دانشجو وجود داشته باشد که در مواقع ضروری جوابگوی سؤالات و مسائل آنها باشند.

فارس من| مشاور های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشد

محمدحسین موسی زاده مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی و کاربردی، گفت: معمولا به دلیل گستردگی مشاغل، باید مشاوره های شغلی را قبل از اینکه افراد وارد دانشگاه شوند به آنها ارائه کنیم.

وی اضافه نمود: در جهان بر اساس بحث های روان شناسی، علائق فردی و آموزشی شغل را برای افراد تعریف می نمایند و بر اساس آن شغل آنها را آموزش داده و وارد گروه شغلی که به آن علاقه دارند، می شوند. اما ما هنوز در ایران به چنین نقطه ای نرسیده ایم و بیشتر سعی می کنیم بر اساس کنکور عمل کنیم.

پیشنهاد مشاوره شغلی قبل از پذیرش در دانشگاه علمی و کاربردی

مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی وکاربردی یادآور شد: در سال 98 در دانشگاه علمی کاربردی پیشنهاد داده بودیم که بتوانیم یک مشاوره شغلی قبل از پذیرش انجام دهیم. البته سعی می کنم در سال 99 هم این پیشنهاد را عملیاتی کنیم. امکان دارد سخت باشد چون این نوع نگاه نیست و ما معمولا روانشناسی کار می کنیم که اصلا نگاه ما روانشناسی نیست. ؛نگاه ما بر اساس مشاوره های شغلی است و امیدوارم در سال 99 دانشگاه موافقت کند تا بتوانیم این گونه مشاوره ها را قبل از ورود به رشته داشته باشیم.

موسی زاده در پاسخ به این سؤال که بعضی از دانشجویان در زمان ورود به دانشگاه در خصوص گرایش رشته تحصیلی خود مسائلی دارند، یادآور شد: ما در دانشگاه علمی کاربردی درس دو واحدی تحت عنوان کاربینی در نظر گرفتیم تا افراد در ترم اول این درس را بگذرانند و ببینند که در خاتمه این دوره تحصیلی چه چیزی در انتظار آنهاست.

وی گفت: این واحد درسی با محتوای خوبی نوشته شده است اما امکان دارد بد اجرا گردد که من منکر آن نیستم ولی از نظر اصولی دانشگاه علمی کاربردی کاری نموده است که در هیچ دانشکده ای نیست و اگر این کار انجام گردد اجازه می دهیم در ترم های بعد دانشجویان تغییر رشته دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 903

به "فارس من ، مشاوره بخشی که در انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان کم رنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من ، مشاوره بخشی که در انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان کم رنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید