فروش پهپاد آمریکایی به امارات، ارزش: 2.9 میلیارد دلار

به گزارش تور یونان ارزان، دولت آمریکا از تصمیم خود برای فروش 4 هواپیمای بدون سرنشین و بدون تجهیزات جنگی به تایوان اطلاع داد و ارزش معامله را 600 میلیون دلار خواند.

فروش پهپاد آمریکایی به امارات، ارزش: 2.9 میلیارد دلار

دولت ترامپ فروش هواپیماهای بدون سرنشین (درون) 2.9 میلیارد دلاری به امارات را پیش می برد.

وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره از برنامه اش برای فروش پهپاد مسلح MQ-9B به امارات متحده عربی اطلاع داد. این دو کشور بر سر خرید هواپیماهای بدون سرنشین قرارداردی به ارزش 2.9 میلیارد دلار امضا می نمایند.

یک پهپاد بدون سرنشین MQ-9 ریپر نیروی هوایی آمریکا در پایگاه هوایی اماری در استونی- 1 ژوئن 2020. هوابردهای بدون سرنشین ایالات متحده برای پشتیبانی از ماموریت های جمع آوری اطلاعات ناتو در بالتیک در استونی مستقر شدند/ رویترز- عکس آرشیوی

این اقدام وزارت خارجه آمریکا در پی اعلام هفته گذشته آمریکا برای فروش احتمالی جنگنده های F-35 به یک کشور خاورمیانه ای صورت گرفت.

این نخستین صادرات پهپادهای جنگی آمریکا پس از بازخوانی و بازتفسیر توافق نامه تسلیحاتی دوران جنگ سرد بین 34 کشور امضا نماینده است. این بازتعریف به پیمانکاران دفاعی آمریکا اجازه می دهد تا پهپادهای بیشتری را به متحدان خود بفروشند.

رویترز گزارش داده است که امارات متحده عربی از مدت ها قبل خواستار خرید هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بوده است. این کشور پس از تغییر سیاست صادراتی آمریکا در تابستان سال جاری در اول صف مشتریان برای خرید این هواپیماهای بدون سرنشین ایستاد.

دولت آمریکا روز سه شنبه از تصمیم خود برای فروش 4 هواپیمای بدون سرنشین و بدون تجهیزات جنگی MQ-9B SeaGuardian به تایوان اطلاع داد و ارزش معامله را 600 میلیون دلار خواند.

این اعلام غیر رسمی برای فروش هواپیماهای بدون سرنشین مقدمه ای برای اعلام عمومی و رسمی وزارت خارجه به کنگره محسوب می گردد.

کمیسیون امور خارجه سنا و کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان می توانند قبل از ارسال رسمی اعلامیه وزارت خارجه به بخش قانون گذاری، در روندی غیررسمی پیشنهاد دولت را آنالیز نموده یا مانع فروش سلاح شوند. اعضای این دو کمیته در سنا و مجلس نمایندگان پیشتر از نقش امارات در مرگ غیرنظامیان در جنگ داخلی یمن انتقاد نموده اند.

یکی از اعضای این کمیته ها گفت احتمالا وزارت امور خارجه برای اعلام رسمی به کنگره صبر خواهد نمود تا اعضای کنگره از ظرفیت های فروش پهپادها آگاه شوند. کنگره آمریکا پس از دریافت رسمی هر اعلام حدود 30 روز برای اعتراض به فروش فرصت خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ایالت متحده گفت: به عنوان یک سیاست، ایالات متحده بدون اطلاع کامل به کنگره در خصوص فروش و نقل و انتقال چنین توافقاتی اظهار نظرننموده و آن را تائید نمی کند.

هواپیماهای بدون سرنشین و مسلح MQ-9B به رادارهای دریایی مجهز خواهند شد و تحویل آنها به امارات تا 2024 زمان خواهد برد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1369

به "فروش پهپاد آمریکایی به امارات، ارزش: 2.9 میلیارد دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش پهپاد آمریکایی به امارات، ارزش: 2.9 میلیارد دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید