مجوز تعویض درب حیاط

به گزارش تور یونان ارزان، مجوز تعویض درب حیاط

تعویض درب های حیاط خانه یکی از مسائلی می باشد که در فرایند فرسودگی خانه ها بسیار برای مالکین و یا مستاجرین مهم می باشد ، از این رو بسیاری از افراد پس از اینکه خانه آنها کلنگی شده و یا شکل و شمایل درب خود را از دست می دهد ترجیح می دهند با نصب یک درب تازه فضای خانه را تا حد زیادی تغییر دهند. نکته ای که در خصوص این مسئله وجود دارد این است که بر خلاف تعویض و تغییر درب داخلی ساختمان از آنجایی که تعویض درب حیاط خانه تا حد زیادی به شهرداری و بخش های مختلف شهرسازی مربوط می گردد باید نسبت به مجوز و دریافت ضوابط بخش های مربوطه نیز توجه داشته باشید. امروز قصد داریم جوانب مختلف تغییر و یا اضافه کردن یک درب را به حیاط آنالیز نموده و نیم نگاهی نیز به برترین جنس درب ها بیاندازیم.

مجوز تعویض درب حیاط

اضافه کردن درب حیاط

انسان ها همواره به خاطر اینکه تعیین نمایند حیطه و مرز خانه خود تا کجا می باشد از روش های مختلفی استفاده می کردند ولی به منظور اینکه بتوانند رفت و آمد افراد را تسهیل نمایند دربی را بر روی دیوار خانه خود نصب می کردند و با استفاده از آن افراد و یا وسیله نقلیه به راحتی عبور می کردند. امروزه نصب درب برخلاف گذشته شکل رسم دیگری به خود گرفته است و باید برای اضافه کردن و یا برداشتن یک درب ، ابتدا با بخش های مختلف شهرداری صحبت شده و سپس اقدامات لازم انجام شوند.

از آنجایی که نصب درب اولیه ساختمان به وسیله شهرداری مجوزی دریافت نموده است شما اگر قصد دارید درب تازهی را در خانه خود نصب کنید باید همان فرایند را انجام داده و با کسب رضایت مهندس ناظر و شهرداری ناحیه درب تازهی را به مجتمع خود اضافه کنید. شاید برای بسیاری جالب باشد که بدانند از آنجایی که رفت و آمده وسایل نقلیه امروزه باعث ایجاد ترافیک و اختلال در رفت و آمد خودروها می گردد شهرداری ترجیح می دهد به هر ساختمان تنها یک درب ورودی دهد ولی در صورت اینکه تعداد پارکینگ با متراژ ساختمان هماهنگ باشد در بعضی از شرایط می توانند با استفاده از تبصره هایی درب خانه را افزایش دهند.

مجوز تعویض درب حیاط

تمامی بخش های ساختمان بعد از چندین سال فرسوده شده و این وظیفه ساکنین می باشد که با بازسازی و احیای ساختمان شکل و رخ آن را تغییر دهند. یکی از اصلی ترین بخش هایی که احتیاج به تعویض دارد درب حیاط یا درب ورودی می باشد که به علت این که در معرض باران و باد شدید می باشد باید بعد از ده تا پانزده سال یک مرتبه تعویض گردد. بسیاری از مالکین بر این باور هستند در صورت اینکه مجوز شهرداری را دریافت ننمایند باید جریمه های سنگین را پرداخت نمایند. برای این دسته از ساکنین و مالکین باید اعلام کنیم برای تعویض درب مادام اینکه استاندارد های اعلام شده در سند را رعایت نمایند احتیاج به دریافت مجوز نمی باشد.

منظور از استانداردهای اعلام شده در مجوز ساخت خانه مقدار و معیار هایی می باشد که در زمان کسب مجوز ساخت خانه دریافت شده اند. به عنوان مثال اگر هنگام ساخته خانه شهرداری به شما گفته باشد درب خانه باید 170 در 250 سانتی متر باشد شما هنگام تعویض نمی توانید از درب های کوچکتر یا بزرگتر بهره بگیرید. از این رو اگر قصد دارید درب خانه خود را تغییر دهید به شما پیشنهاد می دهیم ابتدا به سند خود مراجعه نموده و بر اساس استانداردهای اعلام شده در آن کار خود را انجام دهید.

در صورت اینکه مالک قصد داشته باشد درب حیاط خانه خود را بزرگتر کند ابتدا باید به شهرداری مراجعه نموده و بر اساس قوانینی که در زمان تعویض خانه اعلام شده اند مجوزهای لازم را از بخش ماده 100 دریافت نموده و بر اساس آن فرآیند تعویض در و ادامه دهد. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است در صورت اینکه شما دربی را در خانه خود قرار دهید که با سند مغایرت داشته باشد در هنگام فروش شهرداری می تواند بر اساس سال هایی که درب در خانه شما استفاده شده برای شما جریمه سنگینی را در نظر بگیرد.

مدارک مورد احتیاج برای دریافت مجوز شهرداری برای تغییر درب حیاط

اگر مالک قصد داشته باشد درب خانه خود را تعویض کند خیلی موارد دشواری را نباید پشت سر بگذراند ابتدا از روی تمامی برگه های شناسنامه و کارت ملی ، سند ملک ، نقشه ساحتمان و کروکی آن کپی تهیه نموده و آن را در اختیار کارشناس شهرداری قرار می دهید. پس از آن وارد فرایند ثبت درخواست می شویم و برای کسب مجوز اقدامات لازم رو انجام می دهید.

ابعاد استاندارد درب حیاط

شهرسازی و مسکن کشور برای کلانشهرها و بعضی از شهرهای بزرگ ضوابطی را طراحی نموده که یکی از آن ها ابعاد استاندارد درب های ورودی خانه ها می باشد. در صورتی که بر اساس استانداردهای اعلام شده به وسیله سازمان شهرسازی کشور ابعاد درب بزرگتر یا کوچکتر از اندازه اصلی باشد این سازمان این حق را برای خود محفوظ می داند که بر اساس مقررات فرد متخلف را جریمه نماید.

بر اساس مقررات اعلام شده به وسیله شهرسازی تهران درب های حیاط باید حداقل 223 سانتی متر ارتفاع داشته و عرض آن نیز 92 سانتی متر باشد. در بعضی از موارد دیده شده است که درب حیاط از نظر عرض به 108 سانتی متر نیز رسیده است که از نظر این سازمان به عنوان یک درب استاندارد تلقی می گردد. البته موارد ذکر شده به صورت تقریبی می باشد و بر اساس شرایط می تواند 10 سانت نیز بالا یا پایین گردد.

مدل های درب ورودی ساختمان

از آنجایی که کیفیت درب ورودی ساختمان از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. بعضی از مالکین ترجیح می دهند برای بالا بردن امنیت خانه خود از درب های مستحکم فلزی استفاده نمایند. این درب ها که بیشتر به علت استحکام و مقاومت در برابر حادثه های انسانی و طبیعی شناخته می شوند از نظر قیمتی نیز بسیار به صرفه می باشند.

یکی دیگر از مدل های درب حیاط خانه که بیشتر در شهرهای بزرگ به کار می رود درب حیاط فرفورژه می باشد ، که به صورت تک یا دو لنگه در ایران به کار می فرایند. این درب ها را به وفور در خانه های ویلایی شمال کشور مشاهده می کنیم.

سخن آخر

درب خانه اولین مقاومت در برابر ورود و خروج افراد به شمار میرود و اگر از استحکام و استانداردهای کافی برخوردار نباشد نمی تواند به درستی در برابر اتفاق های گوناگون انسان را محافظت کند. اولین نکته ای که هنگام تهیه یک درب باید به آن دقت کنید امنیت آن و سپس قیمت تمام شده می باشد.

اگر قصد دارید برای ویلا یا خانه خود در تازه تهیه کنید پیش از آنکه به بازار مراجعه فرمایید با معیارها و شرایط تعویض درب در شهرها و کلان شهر ها آشنا شده و سپس نسبت به تعویض یا تغییر آن ها اقدام فرمایید.

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2178

به "مجوز تعویض درب حیاط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز تعویض درب حیاط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید