موج خشم مردم به ساحل شاعران آمریکایی رسید

به گزارش تور یونان ارزان به نقل از گاردین، کشته شدن جرج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی توسط افسر پلیس شهر مینیاپولیس تقریباً خیابان های تمام شهرهای آمریکا را پر از جمعیت معترض به سیاست های نژادپرستانه دولت و سازمان های سرمایه داری این کشور کرده است.

موج خشم مردم به ساحل شاعران آمریکایی رسید

حالا موج خشم مردمی به نویسندگان، شاعران و نخبگان ادبیات این کشور نیز رسیده است. بسیاری از اعضای بنیاد شعر آمریکا و منتقدان ادبی انجمن کتاب ملی این کشور با پیوستن به کمپین #سیاهان حق زندگی دارند، استعفا می کنند.

بنیاد شعر آمریکا با بودجه شخصی روت لیلی در سال 2003 تاسیس شد ولی شاعران و نویسندگان عضو این بنیاد اعتقاد دارند نسبت به کمپین مردمی واکنش ضعیفی نشان داده است. حدود 2هزار نفر از مردم همراه شاعران و نویسندگان در نامه ای سرگشاده به این بنیاد از موضع گیری ضعیفش نسبت به سیاست های نژادپرستانه دولت انتقاد کردند.

از جمله امضاکنندگان این نامه اوشن وونگ شاعر آمریکایی برنده جوایز معتدد شعر در این کشور بود. در این نامه آورده شده بود: بنیاد شعر آمریکا به عنوان یک نهاد ادبی باید موضع قوی تری در حمایت از تظاهرات مردمی اتخاذ می کرد، ولی به جای آن تنها به بیانیه ای گنگ و مبهم اکتفا کرد. در نامه به این موضوع نیز اشاره شده بود که سیاست های خود بنیاد شعر نیز در به حاشیه بردن نویسندگان و شاعران بوده است.

نویسندگان آمریکایی در این نامه سرگشاده خواستار برکناری روسای حاکم بر بنیاد شعر آمریکا شدند و اعلام کردند در غیر این صورت حاضر به همکاری و عضویت در این بنیاد نیستند. بسیاری از شاعران عضو بنیاد در این نامه استعفای خود را اعلام کردند و گفتند: حاضر نیستند عضو نهادی باشند که از نژادپرستی حمایت می کند.

دفتر مرکزی بنیاد شعر آمریکا در شیکاگو هنوز به موج استعفای شاعران و نویسندگان واکنشی نشان نداده است. این بنیاد در سال های گذشته بیشتر از یک نهاد مردمی وابسته به پول های دولتی و سرمایه داران آمریکا بوده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1137

به "موج خشم مردم به ساحل شاعران آمریکایی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج خشم مردم به ساحل شاعران آمریکایی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید