نیاز قطعه سازان به 15 هزار تن فولاد برای افزایش تولید

به گزارش تور یونان ارزان، رییس انجمن قطعه سازان با ارسال نامه ای به وزیر صمت با مضمون رسیدگی به مسائل قطعه سازان خودرو در تأمین فولاد در مچینگ فولاد مبارکه، گفت که قطعه سازان به 15 هزار تن فولاد نیاز دارند.

نیاز قطعه سازان به 15 هزار تن فولاد برای افزایش تولید

به گزارش خبرنگاران به نقل از از انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، محمدرضا نجفی منش در نامه ای به وزیر صمت با مضمون رسیدگی به مسائل قطعه سازان خودرو در تأمین فولاد در مچینگ فولاد مبارکه، اعلام کرده است که قطعه سازان برای تحقق جهش تولید 15 هزار تن فولاد نیاز دارند.

در نامه رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور آمده است: با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب در جلسه شورای عالی هماهنگی مالی و اشاره ایشان به افزایش تولید خودرو با اتکا به ظرفیت قطعه سازان داخلی لازم است تا موانع موجود در جهت تحقق این افزایش تولید برچیده شود.

وی ضمن تشریح دلایل ارائه شده از سوی انجمن صنایع همگن قطعه سازی برای تغییر در سیاست های توزیع فولاد می افزاید: براساس شیوه عرضه مستقیم ورق های فولادی در بورس، به طور معمول پس از مزایده و تخصیص، باید پرداخت ها نقدی به شکل کامل انجام شود.

نجفی منش در این نامه خاطرنشان ساخته است: فولاد خریداری شده پس از گذشت نزدیک به سه ماه از زمان پرداخت نقدی، تحویل قطعه سازان می شود.

وی افزوده است: قطعه سازان باید مواد اولیه مورد نیاز خود را در دوره سه ماهه پیش خرید کنند که این روش حتی سخت گیرانه تر از تسویه نقدی در زمان تحویل کالا است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در ادامه آورده است: مسائل نقدینگی مزمن در صنعت خودروسازی بر کسی پوشیده نیست و قطعه سازان با رشد چشمگیر قیمت نهاده های تولید، بیش از پیش به رفع موانع دسترسی آسان به مواد اولیه نیاز دارند.

وی خاطرنشان ساخته است: اکنون تأمین نقدینگی برای تأمین مواد اولیه بزرگترین چالش افزایش تولید است، بنابراین پیشنهاد شده که روش مچینگ یا خرید به وسیله گشایش اعتبار اسناد داخلی مجدد احیا شود و مبنای عمل قرار گیرد.

نجفی منش می افزاید، دلیل دیگر برای تغییر سیاست های فولادی کشور اخذ مالیات بر ارزش افزوده بلافاصله پس از تخصیص سهمیه در بورس است، بنابراین مالیات بر ارزش افزوده در روش خرید از بورس بلافاصله پس از تخصیص سهمیه اخذ می شود، این در حالی است که تحویل کالا و صدور فاکتور فروش چند ماه بعد انجام می شود.

وی توضیح داد: بنابراین قابلیت ثبت در گزارش فصلی مرتبط با مالیات ارزش افزوده امکان پذیر نیست و قطعه سازان از این مبلغ پرداختی در اعتبار ارزش افزوده نمی توانند استفاده کنند.

این مقام صنفی توضیح داده است: با این روش، در عمل 18 درصد مبلغ معامله از قدرت نقدینگی قطعه سازان کسر می شود و استناد به اسناد سال های رکود خودروسازی را مورد انتقاد قرار داد.

وی افزوده است: تا خاتمه آبان ماه امسال میزان تولید خودرو افزایش داشته و طبق برنامه ریزی به عمل آمده، تولید خودرو برای 6 ماه آینده به عدد 600 هزار دستگاه خواهد رسید، بنابراین استناد به صورت های مالی سال 98 و سهمیه های تعیین شده قبلی به هیچ وجه راه حل مناسبی برای سال جهش تولید نیست.

نجفی منش اضافه کرده است: حداقل 45 درصد از سهمیه سال 98 نیز در محاسبات اخیر برای تعیین سهمیه فولاد کسر شده است و پیشنهاد شده به جای نگاه به اسناد سال های رکود تولید (97 و 98) شرایط فعلی بررسی شود و اسناد قابل اتکا و غیرقابل انکار مبنای افزایش یا کاهش سهمیه تعیین شده قبلی قرار گیرد.

نجفی منش در این نامه به تشریح دلیل چهارم قطعه سازان برای الزام آوری تغییر سیاست های توزیع فولاد پرداخته و می افزاید: سهمیه فولاد سال گذشته قطعه سازان بیش از 10 هزار تن بوده، بنابراین با توجه به افزایش تولید و نیاز ضروری این صنعت، اکنون تخصیص حداقل 15 هزار تن فولاد، افزایش تولید و جلوگیری از ناکامی در برنامه های اعلامی صنعت خودروسازی را تضمین خواهد کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1459

به "نیاز قطعه سازان به 15 هزار تن فولاد برای افزایش تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز قطعه سازان به 15 هزار تن فولاد برای افزایش تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید