کتاب های روی بوم برای بچه ها است

به گزارش تور یونان ارزان، به گزارش خبرنگاران چند دهه ای می شود که فناوری جایگاه خود را به خوبی در صنعت نشر شناخته است، با ورود کتاب های الکترونیک کتابخانه ها هم در راستای مجازی شدن گام برداشتند. بی شک شیوع پاندمی کرونا سرعت فزاینده ای به رشد استارتاپ های کتاب محور داد. در این میان کتابخانه پلتفرمی دیجیتال کودک و نوجوان (بوم) -که محصولی نو در حوزه کتاب کودک است- در جشنواره ایده های برتر صنایع خلاق و فناوری های نرم -که از سوی پارک ملی علوم و فناوری های نرم برگزار شد- به عنوان برگزیده رسید و پیروز به دریافت جایزه یونیسف هم شد. گفتنی است مدیریت این پلتفرم بر عهده مهرناز خراسانی و سپیده شایگان از فعالان عرصه کحتاب و کتابخانه بوده است.

کتاب های روی بوم برای بچه ها است

علیرضا نکویی، طراح و ایده پرداز در زمینه کتاب کودک در مصاحبه با خبرنگار ایبنا درباره کتابخانه پلتفرمی دیجیتال کودک و نوجوان (بوم) گفت: وقتی این ایده را برای عملیاتی شدن پرورش دادیم، در نخستین ماه های کرونا بودیم و هنوز چندان فراگیر نشده بود. آن روزها نگرانی زیادی درباره دسترسی بچه ها به کتاب ها داشتیم و تا پیش از آن هم می خواستیم کتاب را برای بچه ها منطقه های بفرستیم که به کتابفروشی یا کتابخانه ها دسترسی ندارند تا این امر را تسهیل کنیم؛ اما با وجود کرونا سرعتمان بیشتر شد و تلاش کردیم پلتفرمی را طراحی کنیم تا برای بچه ها نابینا، ناشنوا، اوتیسم و دیگر بچه ها کاربرد مفیدی داشته باشد.

وی اضافه نمود: در این پلتفرم علاوه بر بارگذاری کتاب ها محتوا هم تولید می شود و در واقع بچه ها می توانند از این مطالب هم استفاده کنند. یکی از مواردی که در این کتابخانه در نظر گرفته شده است این است که تا به امروز در ایران چنین مورد مشابهی نداشتیم. در میانه کار به کتابخانه هایی برخوردیم که مربوط به انتشارات خاصی بودند که معمولاً کتاب های خاص را بارگذاری می کردند.

به گفته نکویی، در طراحی این پلتفرم از یک تیم مشاوره کودک بهره گرفتیم. همچنین در خلال کار از بچه ها هم نظرسنجی کردیم تا در جهت طراحی نظرات آنها اعمال شود. این فرایند کمک شایانی به ما کرد و باعث متفاوت بودن این پلتفرم با دیگر نمونه های مشابه شد. گفتنی است، آثار خارجی را هم بارگذاری کردیم تا بچه ها خارج از کشور هم بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به جمع آوری آرشیوی در این پلتفرم گفت: تفاهم نامه ای را با شورای کتاب کودک و کتابخانه حسینه ارشاد و انجمن ناشران و نویسندگان امضا کردیم که در راستای آن به سه هزار کتاب از سی سال گذشته دسترسی پیدا می کنیم. گفتنی است، کتاب های زبان های محلی و زبان های مادری هم در این پلتفرم کتابخانه ای بارگذاری شده است و با کمک نویسندگان استان های چون سیستان و بلوچستان، خراسان، ایلام و غیره کتاب هایی مناسب بچه ها را یافتیم و بارگذاری کردیم.

نکویی گفت: همچنین با همکاری انجمن های مردمی و مردم نهاد فعال در منطقه ها محروم، ارتباطاتی گرفتیم تا بتوانیم این اپلیکیشن را به صورت رایگان در اختیار بچه ها ساکن این منطقه ها بگذاریم و آنها هم بتوانند استفاده کنند.

وی درباره ارتباط بچه ها با نویسندگان در بستر این پلت فرم گفت: از امکانات این پلت فرم ارتباط بچه ها با نویسندگان محبوبشان است. در واقع بچه ها علاوه بر اینکه می توانند با نویسندگان ارتباط بر قرار کنند، می توانند داستان های خود را هم به اشتراک بگذارند. همچنین امکان اطلاع رسانی در زمینه کتاب کودک هم در این پلتفرم انجام می گیرد و بچه ها می توانند با کتابداران ارتباط برقرار کنند و مشاوره بگیرند.

به گفته نکویی، امکان دیگری که در این پلتفرم قرار داده شده است، این است که همزمان با بازگشایی مدارس، مسئولان می توانند با خرید یک اشتراک همگانی، دانش آموزان را به کتابخانه و این پلتفرم لینک دهند در واقع آنها می توانند با عضویت در کتابخانه مدرسه خود از این پلتفرم و اپلیکیشن هم استفاده کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1955

به "کتاب های روی بوم برای بچه ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب های روی بوم برای بچه ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید