کشف آنزیمی که طول عمر انسان را افزایش می دهد

به گزارش تور یونان ارزان به نقل از نیواطلس، تحقیق جدید پژوهشگران انستیتو KAIST در کره جنوبی چشم اندازی نوین به گذرگاه انرژی سلولی فراهم می نماید که به عمر طولانی تر مرتبط هستند.

کشف آنزیمی که طول عمر انسان را افزایش می دهد

این تحقیق که روی سلول های انسانی و کرم های گرد (roundworm) صورت گرفته، نویدبخش توسعه روش های درمانی ضد پیری است که می توانند با فعال کردن گذرگاه های مذکور عمر افراد را طولانی تر نمایند.

به گفته این محققان AMPK نوعی آنزیم است که به عنوان سوییچ اصلی متابولیک بدن عمل می نماید. این آنزیم در حقیقت یک پروتئین جادویی توصیف شده که تاثیرات سودمندی بر سلامتی دارد و می تواند به بهبود سلامت قلب یا افزایش طول عمر منجر گردد. AMPK در واکنش به سطح اندک انرژی سلولی و بیشتر اوقات هنگام ورزش کردن یا دوره های کاهش مصرف کالری فعال می گردد.

پژوهش های متعددی نیز نشان دادند این آنزیم در مدل های حیوانی به افزایش قابل توجه طول عمر منجر می گردد. به همین دلیل تحقیق پژوهشگران انستیتوKAIST روی گذرگاه های انرژی سلولی بر نوع خاصی کرم های گرد به نام C.elegans برای آنالیز ها درباره طول عمر متمرکز بود. محققان طی این پژوهش متوجه شدند آنزیمی به نام VRK-1 در کنار AMPK فرایندهای انرژی سلولی را تنظیم می نماید.

افزایش فعالیت VRK-1 در کرم های گرد به تحریک فعالیتAMPK و در نتیجه افزایش عمر ارگانیسم منجر می شد. انجام آزمایش روی سلول های آزمایشگاهی نیز تایید کرد مکانیسم VRK-1 وAMPK در سلول های انسان نیز اتفاق می افتد. بنابراین می توان با یاری این آنزیم ها طول عمر انسان را نیز افزایش داد.

سونگ جا وی لی محقق ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما پتانسیل استفاده از VRK-1 به عنوان عامل نظارتی در افزایش طول عمر انسان را نشان می دهد. همچنین با توجه به این امر شاید بتوان داروهایی برای افزایش عمر انسان نیز توسعه داد که فعالیت VRK-1 را دگرگون می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1225

به "کشف آنزیمی که طول عمر انسان را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آنزیمی که طول عمر انسان را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید