احتمال قطعی برق در زمستان

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت که تحمیل تقاضای اضافی و غیرقابل مدیریت برق و گاز به شبکه انرژی کشور به خصوص در ایام اوج مصرف برق (تابستان) و گاز (زمستان) منجر به افزایش احتمال قطعی برق و گاز می شود.

احتمال قطعی برق در زمستان

به گزارش پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، بررسی ها با استناد به آمار مراجع بین المللی نشانگر آن است که برق مصرفی سالانه استخراج شبکه بیت کوین در کل جهان از مصرف برق کشورهایی مانند سوییس و اتریش بیشتر است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی(Cambridge, 2021) در حال حاضر مجموع مصرف برق سالانه شبکه جهانی بیت کوین تا پایان سال 2021 تقریبا برابر با 100 میلیارد کیلووات ساعت برآورد می شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند سوییس، اتریش، دانمارک، بلژیک و فنلاند بیشتر است.

به طور معمول با افزایش قیمت بیت کوین، مصرف برق جهت استخراج آن هم افزایش می یابد و در پی کاهش قیمت بیت کوین مصرف برق مربوط هم کم می شود زیرا در این حالت درآمد ناشی از استخراج این رمزارز از هزینه برق مصرفی کمتر شده و درعمل روشن گذاشتن دستگاه های استخراج با راندمان پایین صرفه اقتصادی ندارد.

با این حال، آنچه در کشور ما رخ می دهد انطباقی با واقعیت فوق ندارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق دستگاه هایی استخراج رمزارزها در ایران به صورت غیرمجاز و با استفاده از برق یارانه ای فعالیت می کنند (از مجموع 2 هزار مگاوات ظرفیت مربوط به استخراج رمزارزها که از طریق شرکت توانیر در بهار سال جاری اعلام شد، فقط یک دهم آن یعنی 200 مگاوات به صورت مجاز و با برق غیریارانه ای فعالیت می کنند).

از آنجایی که قیمت برق یارانه ای ارائه شده به فعالان اقتصادی در ایران در مقایسه با قیمت واقعی آن (اعم از هزینه سوخت مصرفی در نیروگاه ها و هزینه تبدیل سوخت به برق) و همچنین در مقایسه با قیمت های جهانی ناچیز است، لذا هزینه برق مصرفی از طریق ماینرهای غیرمجاز در ایران درعمل قابل چشم پوشی بوده و به همین دلیل با کاهش قیمت بیت کوین نه تنها از مقدار برق مصرفی جهت استخراج رمزارز در کشور ما کاسته نمی شود بلکه بر مقدار آن افزوده می شود زیرا علاوه بر تجهیزات استخراج موجود در کشور، دستگاه های با راندمان پایین که استفاده از آنها در سایر کشورها صرفه اقتصادی خود را از دست داده است، از طریق مبادی غیرمجاز وارد ایران شده و از برق یارانه ای به صورت غیرقانونی استفاده می کند.

این واقعیت ابعاد نگران کننده ای دارد از بعد دست اندازی به منابع انرژی کشور، استفاده غیرمجاز از برق یارانه ای به معنای غارت بخش قابل توجهی از منابع ملی است که می تواند صرف توسعه زیرساخت ها در بخش انرژی به منظور تامین برق و گاز مطمئن و پایدار شود.

از بعد اجتماعی، تحمیل تقاضای اضافی و غیرقابل مدیریت برق و گاز به شبکه انرژی کشور به خصوص در ایام اوج مصرف برق (تابستان) و گاز (زمستان) منجر به افزایش احتمال قطعی برق و گاز می شود.

واقعیت تلخی که در تابستان سال جاری به خوبی برای همه هم وطنان و فعالان اقتصادی ملموس شد زیرا میانه کمبود برق در فصل گرم سال جاری حدود 10هزار مگاوات بود، بدین معنا که تقریبا 20 درصد کمبود برق سال جاری ناشی از مصرف دستگاه های استخراج رمزارز غیرمجاز بوده است.

همچنین در صورتی که توان میانه مصرفی از طریق ماینرهای غیرمجاز در ماه های پیش رو افزایش نیابد و کمبود گاز در فصل سرد سال حدود 150میلیون مترمکعب در روز باشد، نزدیک به 10 درصد از این کمبود ناشی از مصرف دستگاه های استخراج غیرمجاز رمزارزها خواهد بود.

در نهایت از بعد اقتصادی، در مواقع کمبود برق یا گاز، تامین انرژی بخش قابل توجهی از صنایع با اختلال روبرو شده و این مساله به تورم و بیکاری در کشور دامن خواهد زد.

با توجه به موارد مذکور و از آنجایی که تجربه چند سال اخیر در کشور نشان داده است که مجازات های موجود در قوانین فاقد بازدارندگی کافی برای مبارزه با استخراج غیرمجاز رمزارزها است، یکی از راهکارهایی که می بایست در کوتاه مدت برای کاستن از تبعات این پدیده شوم اتخاذ شود افزایش هزینه ها و مجازات های قانونی مربوط به آن تا حدی است که انگیزه از متخلفانی که سرمایه های ملی را به تاراج برده و امنیت اقتصادی و تامین انرژی کشور را به مخاطره می اندازند گرفته شود.

به گزارش ایرنا، ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز است. رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می شود و برای استخراج رمز ارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده ای از طریق رایانه به صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.

میانه انرژی مورد نیاز برای استخراج هر بیت کوین به نام اولین رمزارز ساخته شده، حدود 300 مگاوات ساعت برآورد می شود که این انرژی به صورت میانه معادل مصرف برق بیش از 35 هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی(Cambridge، 2021) در حال حاضر میانه مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت کوین حدود 96 میلیارد کیلووات ساعت برآورد می شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1907

به "احتمال قطعی برق در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال قطعی برق در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید