برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند باعث افول اعتبار انگلیس شد

به گزارش تور یونان ارزان، خبرنگاران: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند را باعث افول اعتبار انگلیس دانست.

برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند باعث افول اعتبار انگلیس شد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه مجلسی تور یونان ارزان، دفتر مطالعات سیاسی پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی خاطرنشان کرد که بریتانیا که موجودیت خود را در پیوند تاریخی با سرزمین های چندگانه جستجو می نماید، چالش هایی را طی چند دهه گذشته فراروی خود داشته است. جدایی ایرلند جنوبی سرآغاز تحرکات پیروز تجزیه طلبانه در بریتانیا بوده است که اخیرا با برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند بار دیگر تمامیت آن به چالش کشیده شد.

کوشش مردم اسکاتلند برای کسب استقلال، انتها به امضای موافقت نامه ادینبورگ منتهی شد که مجوز برگزاری همه پرسی به شمار می آمد. از آنجا که گرایش عمومی اسکاتلندی ها به استقلال و جدایی از انگلیس بود، بیشتر برآورد ها و همچنین نظرسنجی ها حکایت از آن داشتند که نتیجه بسیار محتمل همه پرسی، رأی مثبت به استقلال اسکاتلند خواهد بود، اما شرایط محیطی در زمان منتهی به همه پرسی به گونه ای رقم خورد که نتیجه آن را تغییر داد. عوامل برآمده از محیط مالی اروپا و بحران ناشی از آن، سیاست های تطمیع و تهدید انگلیس در سطوح اعلامی و اعمالی، هراس مردم اروپا به طور کلی و مردم اسکاتلند به طور تعیین از تروریسم، مواضع سرسختانه نهادهای اروپایی در تداوم عضویت اسکاتلند مستقل و تا حدودی مهندسی آرا از عواملی بودند که در ابراز مخالفت مردم اسکاتلند با استقلال سرزمین خود مؤثر بوده اند.

در عین حال، گذشته از اینکه نتیجه همه پرسی رأی مثبت یا منفی به استقلال بوده، صرف برگراری همه پرسی، پیامدهایی برای انگلیس و سایر مناطق اروپایی به همراه داشته است. مهم تر از همه گسترش تمایلات استقلال طلبانه در سایر سرزمین های بریتانیا و همچنین در سایر نقاط اروپاست که با ادعاهای تاریخی استقلال خواهی روبروند. در این میان سرزمین کاتالونیا که داعیه استقلال از اسپانیا را پی می گیرد، با همه پرسی اسکاتلند جان تازه ای گرفت، به گونه ای که مجلس محلی اش موضوع همه پرسی اولیه را طرح و تاریخ آن را نیز تعیین نموده هر چند با مخالفت جدی مادرید روبرو است. همچنین صرف برگزاری این رفراندوم به افول اعتبار و پرستیژ انگلیس منجر شد، زیرا بیشتر کارشناسان معتقدند رأی منفی به استقلال، ناشی از شرایط محیطی پیش گفته است که در صورت نبود این شرایط بی شک آرای مثبت به نفع استقلال از صندوق ها بیرون می آمد. درصد نزدیک موافقان و مخالفان استقلال به همین دلیل تحلیل می گردد و پویش های سیاسی پس از همه پرسی نیز براساس تضارب دیدگاه های این دو دسته تعیین می گردد. از جمله مطالبات مشترک میان این دو گروه احقاق حقوق طبیعی مالی این سرزمین است که از موهبت ثروت نفت برخوردار است. درخواست انتقال سلاح های هسته ای از سرزمین اسکاتلند چالش دیگری است که به عقیده کارشناسان انتظار می رود موافقان و مخالفان به اتفاق فراروی لندن قرار خواهند داد. بنابراین، با وجود اینکه نتیجه همه پرسی به نفع دولت انگلیس و موافق منافع و مواضع این کشور است، اما صرف همه پرسی فی نفسه پیامدهایی به همراه دارد که منافع لندن را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 772

به "برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند باعث افول اعتبار انگلیس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند باعث افول اعتبار انگلیس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید