تروئیکای اروپا ایران را تهدید کرد

به گزارش تور یونان ارزان، فارس نوشت:سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای، روز شنبه در بیانیه ای ضمن استقبال از پیوستن کشورهای تازه به ساز و کار مبادله ای موسوم به اینستکس، تلویحا ایران را به استفاده از ساز و کار ماشه تهدید نموده اند.

تروئیکای اروپا ایران را تهدید کرد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

ساعاتی پیش لارس نوردروم سفیر نروژ در تهران خاطرنشان کرد که کشورش به همراه پنج کشور فنلاند، سوئد، هلند و بلژیک تصمیم گرفته اند به عنوان سهامدار به ساز و کار اینستکس بپیوندند.

آلمان، فرانسه و انگلیس به عنوان مؤسسین این ساز و کار و سه عضو اروپایی برجام، در بیانیه ای در این مورد گفته اند: فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس)، از تصمیم دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می نمایند. این گام، به تقویت بیش از پیش اینستکس منجر شده و کوشش های اروپا برای تسهیل تجارت مآغاز میان اروپا و ایران را به نمایش می گذارد و نشانه ای روشن از تعهد مداوم ما به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

این بیانیه می افزاید: اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک از حداکثر اهمیت برخوردار است. ایران باید بی درنگ به انطباق کامل با تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

این سه کشور سپس با اشاره به احتمال ارجاع به ساز و کار حل اختلاف در برجام، تلویحا ایران را به استفاده از ساز و کار ماشه و احیای تحریم های سازمان ملل متحده تهدید نموده اند. در این بخش از بیانیه آمده است: ما بار دیگر تأکید می کنیم که آماده ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کارهای موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف، را مورد آنالیز قرار دهیم. ما همچنان به پیگیری کوشش های خود در جهت رسیدن به یک راه چاره دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

بر اساس ساز و کار حل اختلاف مندرج در برجام، در صورتی که اختلافی در اجرای این توافق وجود داشته باشد و طرف ها نتوانند برای حل آن به توافقی برسند، نهایتا دو طرف به وضعیت پیش از برجام بازگشته و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل احیا می گردد.

پیش از این هم ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه گفته بود که پاریس در حال آنالیز استناد به این بند حل اختلاف و احیای تحریم هاست.

اتحادیه اروپا در حالی موضعی تهدیدآمیز علیه مردم ایران اتخاذ نموده که این بلوک سیاسی از زمان خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، وعده خود برای جبران آثار منفی تحریم های آمریکا را عملی ننموده و شرکت ها و بانک های اروپایی نیز عمدتا روابط خود را با ایران قطع نموده اند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به عدم تحقق وعده های اروپا، از اردیبهشت ماه سال جاری و بعد از یک سال صبر راهبردی، بر اساس بند 36 برجام که حق کاهش پایبندی در صورت بازگشت تحریم ها را به ایران داده، به صورت مرحله بندی شده اجرای بخش هایی از تعهداتش را متوقف نموده است. در همین چارچوب، در حال حاضر ایران محدودیت سقف ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین، محدودیت سطح غنی سازی و محدودیت تحقیق و توسعه هسته ای را به حال تعلیق درآورده و در مرکز فردو نیز آغاز به غنی سازی اورانیوم نموده است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 658

به "تروئیکای اروپا ایران را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپا ایران را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید