تفاوت های موج چهارم کرونا با موج های پیشین

به گزارش تور یونان ارزان، یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه شیب موج چهارم به دلیل افزایش سرایت پذیری ویروس جهش یافته نسبت به موج های قبلی بیشتر است در عین حال دلایل ابتلای مجدد به کووید19 را تشریح کرد.

تفاوت های موج چهارم کرونا با موج های پیشین

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا؛ مسعود یونسیان، با تاکید بر اینکه در خصوص شرایط فعلی و آینده ابتلا به کرونا فعلا نمی توان با قطعیت اظهار نظر کرد، گفت:، اما متاسفانه درمورد تعداد فوتی های ناشی از بیماری با توجه به میزان ابتلایی که تا به امروز داشته ایم می توان پیش بینی کرد که این فرایند همچنان رشد خواهد داشت حتی اگر ابتلا همین امروز متوقف شود که این موضوع هم بعید است. متاسفانه از هر زمان که میزان بستری ها متوقف شود مرگ ها تا حدود یک هفته بعد کماکان بالا خواهد رفت که این موضوع هم به ماهیت بیماری باز می شود.

وی درباره زمان اثربخشی اعمال محدودیت های کرونایی، اضافه کرد: زمانی که تعداد بیماران افزایش یابد حتی در صورتی که افزایش محدودیت ها را ببینیم باز به دلیل تعداد بالای مبتلایان، افراد بیشتری در خطر ابتلا به بیماری توسط آن ها قرار می گیرند؛ یعنی حتی اگر محدودیت های موثر و مناسب اعمال شود، چون تعداد زیادی به ویروس آلوده شدند، چند روز طول می کشد تا این افراد آلوده علامت دار شوند و یا بدون علامت سایرین را مبتلا نمایند. ما چندین هفته این فرایند افزایشی در ابتلا را شاهد خواهیم بود.

یونسیان درباره تفاوت های موج چهارم کرونا با موج های پیشین، ادامه داد: شیب موج چهارم به دلیل افزایش سرایت پذیری ویروس جهش یافته نسبت به موج های قبلی بیشتر است. وقتی می گویند واریانت انگلیسی ویروس 70 درصد سرایت پذیری بیشتری دارد یعنی اگر قبلا یک نفر می توانست 3 نفر را مبتلا کند الان یک نفر میتواند 5 نفر را آلوده می نماید.

بنابراین شیب این منحنی با آهنگ سریع تری افزایش می یابد که متاسفانه سبب می شود قله این موج هم بالاتر باشد مگر اینکه مداخلات به سرعت اجرایی شود و از بالاتر رفتن بیش از حد آن جلوگیری کند، ولی پیش بینی بنده این است که قله موج چهارم کرونا از موج سوم بالاتر برود.

وی با بیان اینکه درمورد جهش های ویروس کرونا اطلاعات لازم در دست نیست، اظهار کرد: توالی یابی مناسبی به لحاظ تعداد نمونه و گستره جغرافیایی یا انجام نشده و یا اگر اجرا شده است نتایج آن هیچ وقت منتشر نشده است. اخیرا اعلام می شود گونه غالب ویروس در کشور نوع انگلیسی است، اما اینکه در استان های مختلف چند درصد وجود داشته و فرایند آن به چه شکل بوده است معین نیست. از سوی دیگر نه تنها ممکن است جهش برزیلی و آفریقای جنوبی ویروس هم وارد کشور شود بلکه وقتی انتقال ویروس در منطقه ای بالا رود، احتمال جهش و پیدایش گونه جدید در ایران هم افزایش می یابد.

در واقع در انگلیس، برزیل یا آفریقای جنوبی اتفاق جدیدی نیفتاده است؛ بلکه آن ها به دلیل هوشیاری بالا توانستند جهش ها را تشخیص دهند. البته در خصوص برزیل خودشان به تشخیص نرسیدند بلکه ژاپنی ها با توجه به تکنولوژی خود این موضوع را تشخیص دادند بنابراین؛ بعید نیست در کشور هایی که تعداد موارد و سرعت انتقال بیماری بالا است، جهش دیگری هم اتفاق افتاده باشد و ما نسبت به آن بی اطلاع باشیم.

این اپیدمیولوژیست، تاکید نمود: زمانی می توان درباره این موضوعات به شکل قطعی صحبت کرد که ما توالی یابی به تعداد مناسب و هم با یک نمونه تصادفی در زمان های متوالی و از مکان ها و استان های مختلف داشته باشیم که متاسفانه به نظر نمی رسد این اتفاق به دلایل متعدد از جمله تحریم، کمبود منابع و... اتفاق افتاده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مبتلایان به یک نوع از ویروس به انواع جهش یافته آن هم مبتلا می شوند یا خیر؟، گفت: دانش فعلی ما می گوید احتمال این اتفاق کم است، مگر اینکه زمان بگذرد. تعداد زیادی از انسان ها دو بار به ویروس مبتلا شدند؛ اما تعداد کسانی که کلا مبتلا شدند چند میلیون است؛ بنابراین اینکه چندین نفر مجددا به بیماری مبتلا شوند نشان دهنده اینکه خطر ابتلا بالا است، نمی باشد.

یونسیان ادامه داد: دو عامل در ابتلا به گونه جدید یا به طور کلی ابتلای جدید بیماری موثر است، در ابتدا گذر زمان و از بین رفتن یا کاهش ایمنی نسبی ناشی از ابتلای اول و در وهله دوم اینکه جهش ویروس آنقدر تغییرات بنیادین داشته باشد که ویروس جدید تشابهی با ویروس قبلی نداشته باشد و آن ایمنی دیگر کارساز نباشد که در این صورت ممکن است در فاصله کوتاه تری فرد مجددا به بیماری مبتلا شود.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1666

به "تفاوت های موج چهارم کرونا با موج های پیشین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت های موج چهارم کرونا با موج های پیشین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید