دانستنی های مهم راجع به کلسترول

به گزارش تور یونان ارزان، کلسترول هم دوست و هم دشمن ما است. در سطحی نرمال و طبیعی اش، کلسترول یک ماده حیاتی برای عملکرد سالم بدن خواهد بود اما اگر مقدار آن در خون بیش از حد مجاز باشد، تبدیل به خطری بی سر و صدا می گردد که شانس حمله قلبی را بالا می برد.

دانستنی های مهم راجع به کلسترول

کلسترول و سلامت شما!

حتما این روزها ، مطالب زیادی راجع به کلسترول شنیده یا خوانده اید . شما احتیاجی ندارید که حتما دارای تحصیلات بالایی باشید تا معنی کلسترول را درک کنید.

کلسترول چیست و چه اثری بر سلامت افراد دارد؟

کلسترول ماده ای است که جزو گروهی از مواد شیمیایی به نام لیپیدها (Lipid) یا چربی ها می باشد. این مواد با آب ترکیب نمی شوند. لیپیدها (چربیها) که کلسترول نیز شامل آن می شود را در هر قسمتی از بدن می توان پیدا کرد. همانطور که بعدا شرح داده خواهد شد شما برای زنده ماندن به کلسترول احتیاج دارید.

با اینحال کلسترول با اینکه چیز خوبی است اما مقادیر زیاد آن می تواند برای شما دردسر ساز شود، زیرا این ماده چربی می تواند در رگهای شما رسوب نموده و جلوی عبور جریان خون را بگیرد.

تجمع کلسترول و سایر مواد که اصطلاحا به آن پلاک (Plaque) گفته می شود باعث تنگ تر شدن رگها شده و میزان جریان خون در آنها را کاهش می دهد. در نهایت هم ممکن است این رگها بطور کامل بسته شوند.

وقتی که جریان خون رگهای قلب متوقف شود سکته قلبی ایجاد می شود. وقتی که جریان خون رگهای مغز متوقف شود سکته مغزی ایجاد می شود.

مسدود شدن رگها چگونه اتفاق می افتد؟

وقتی که شما جوان هستید داخل دیواره رگهای شما صاف می باشد و خون می تواند به راحتی در آن جریان پیدا کند. در طی چندین سال، کلسترول، چربی، کلسیم و سایر موادی که در خون وجود دارند ممکن است در دیواره رگهایی که به قلب و مغز خون می رسانند رسوب نمایند.

همینکه این رسوبها تشکیل شوند دیواره رگها دیگر صاف نخواهد بود و سطحی خشن ایجاد خواهد شد که خون در این قسمتها ممکن است منعقد شده و ایجاد لخته نماید.

وقتی که این لخته خون بزرگتر می شود عبور جریان خون از رگ را کاهش داده و یا حتی باعث توقف آن می شود. لخته خون ممکن است از دیواره رگ جدا شده و با جریان خون حرکت کند و وقتی به یک رگ باریکتر رسید جلوی آن را بطور کامل بگیرد.

بیماری رگ های کرونر قلب یا سکته قلبی هنگامی رخ می دهند که یک یا چند رگ قلب که به آنها شریانهای کرونری گفته می شود بطور ناقص و یا کامل مسدود شوند.

وقتی انسداد ایجاد می شود، اکسیژن و مواد مغذی نمی توانند به وسیله خون، خود را به قسمتهایی از عضله قلب که رگ آن بسته شده است برسانند و در نتیجه برخی از قسمتهای عضله قلب از بین می فرایند. بنابراین قلب ضعیف تر شده و نمی تواند بخوبی خون را به تمام قسمتهای بدن تلمبه نماید.

تا هنگامی که بیش از دو سوم رگهایتان گرفته نشده باشد شما ممکن است هیچگونه احساس ناراحتی نداشته باشید. انجام فعالیت بدنی یا استرس ممکن است باعث درد یا فشار در قفسه سینه تان شود که به آن اصطلاحا آنژین قلبی گفته می شود.

در این مواقع عضلات قلب به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند اما از آنجایی که رگهای آن تنگ شده اند نمی توانند خون کافی به آن برسانند و در نتیجه درد ایجاد می شود.

آیا بدن ما به کلسترول احتیاج دارد؟

گرچه بالا بودن کلسترول خون خطرناک می باشد اما شما به میزانی کلسترول احتیاج دارید. برای ساخته شدن هورمونهای تستوسترون (هورمون مردانه) و استروژن (هورمون زنانه)، ویتامین D و اسیدهای صفراوی، بدن احتیاج به کلسترول دارد. اسیدهای صفراوی موادی هستند که در کبد ساخته می شوند و برای یاری به هضم غذاهای چرب به داخل روده ریخته می شوند.

بدن شما خودش کلسترول را در کبد می سازد. هر چه شما بیشتر کلسترول بخورید، کمتر در کبد کلسترول ساخته می شود. بر عکس، هر چه شما کمتر کلسترول بخورید، کبدتان بیشتر کلسترول خواهد ساخت.

این نشان می دهد که بدن شما باهوش است و حتی اگر شما رژیم غذایی خوبی نداشته باشید، تا حدودی بدن شما آن را اصلاح خواهد نمود. حتی اگر شما خوردن کلسترول را متوقف نمایید و به خوردن مقادیر زیاد چربی های اشباع شده بپردازید، بدن شما خودش کلسترول فراوری خواهد نمود.

اگر شما به خوردن بیش از حد چربی های اشباع شده ادامه دهید و این چربی های اضافی را به وسیله تمرینات بدنی نسوزانید، شما فقط وزنتان بالاتر رفته و چاق تر می شوید زیرا این چربی های اضافه در سلولهای چربی جمع شده و تا زمانی که به آن احتیاج داشته باشید در آنجا ذخیره می شوند.

جلوگیری از بالا رفتن کلسترول چگونه است ؟

کلسترولی که به وسیله غذا وارد بدن می شود و کلسترولی که در کبد ساخته می شود باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود. برای اینکه از بالا رفتن کلسترول خون جلوگیری نماییم ابتدا باید سه اقدام مهم را انجام داد : سیگار کشیدن را کنار بگذاریم، وزنمان را کاهش دهیم، تمرینات ورزشی انجام دهیم.

شما حتما متوجه شدید که در این سه گام نخستین برای پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون، چیزی در خصوص خوردن یا نخوردن کلسترول و یا سایر چربی ها گفته نشده است.

بطور کلی خوردن بیش از حد غذا است که منجر به اضافه شدن وزن و چاقی می شود که افراد را دچار مشکل می نماید بخصوص اگر میزان زیادی چربی و کالری خورده شود.

برای پیشگیری از اضافه شدن وزن و برای پایین آوردن کلسترول خون، شما احتیاج به تغییراتی در نوع غذاهایی که می خورید دارید. کم کردن مصرف غذاهای حاوی کلسترول زیاد و غذاهای دارای چربی زیاد می تواند اولین قدم در پیشگیری یا پایین آوردن کلسترول خون باشد.

کلید موفقیت در این کار، خوردن چربی نوع خوب و بعلاوه کمتر مصرف کردن چربی یا فقط به همان مقدار ای که برای سلامت بدن ضروری است می باشد.

کلسترول در چه غذاهایی وجود دارد؟

کلسترول را فقط در محصولات حیوانی می توان پیدا کرد.

تخم مرغ سرشار از کلسترول می باشد اما چربی آن کم است.

گوشت گاو دارای کلسترول کمی می باشد اما چربی آن زیاد است و از 30 گرم چربی ای که در قسمت پرچربی دنده های گوشت گاو وجود دارد تقریبا نصف آن (یعنی 13 گرم) از چربی اشباع شده تشکیل شده است.

میگو دارای کلسترول زیاد اما چربی خیلی کمی می باشد و چربی اشباع شده آن کمتر از یک گرم می باشد.

نکته
همواره غذاهایی را انتخاب کنید که کلسترول آن و نیز چربی اشباع شده آن کم می باشد.

مؤسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا توصیه میکند که مصرف روزانه کلسترول افراد بزرگسال باید 300 میلی گرم یا کمتر باشد. در آخرین توصیه ای که این مؤسسه در سال 2002 میلادی نموده است افرادی که کلسترول خونشان بالا است باید روزی 200 میلی گرم کلسترول مصرف نمایند.

به غذاهایی که در ذیل اشاره شده نگاه کنید و ببینید که کدام یک از آنها را می توانید در رژیم غذایی تان قرار دهید.

شما بعلاوه باید از غذاهایی که دارای چربی کم هستند بهره ببرید (بخصوص اگر اضافه وزن دارید). غذاهایی که در هر وعده غذایی دارای سه گرم یا کمتر چربی هستند را به عنوان غذاهای کم چرب در نظر میگیرند.

مقادیر کلسترول و چربی در برخی از غذاها را مرور می کنیم :

80 گرم جگر
331 میلی گرم کلسترول ، 4 گرم چربی
یک عدد تخم مرغ
212 میلی گرم کلسترول ، 5 گرم چربی
80 گرم میگو
165 میلی گرم کلسترول ،1 گرم چربی
80 گرم گوشت گوساله
100 میلی گرم کلسترول ، 15 گرم چربی
80 گرم مرغ بدون پوست
72 میلی گرم کلسترول ، 3 گرم چربی
80 گرم سوسیس
71 میلی گرم کلسترول ، 27 گرم چربی
80 گرم ماهی
60 میلی گرم کلسترول ، 1 گرم چربی
یک فنجان بستنی
58 میلی گرم کلسترول ، 15 گرم چربی
یک فنجان شیر پرچرب
33 میلی گرم کلسترول ، 8 گرم چربی
80 گرم همبرگر
31 میلی گرم کلسترول ، 8 گرم چربی
یک قاشق غذاخوری کره
31 میلی گرم کلسترول ، 12 گرم چربی
80 گرم پنیر
30 میلی گرم کلسترول ، 9 گرم چربی
شیر 2 درصد چربی ، یک فنجان
18 میلی گرم کلسترول ، 5 گرم چربی
شیر1 درصد چربی ، یک فنجان
10 میلی گرم کلسترول ، 3 گرم چربی
شیر بدون چربی ، یک فنجان
4 میلی گرم کلسترول ، 0/4 گرم چربی
مارگارین معمولی ، یک قاشق غذاخوری
کلسترول صفر ، 11 گرم چربی

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1938

به "دانستنی های مهم راجع به کلسترول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های مهم راجع به کلسترول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید