داوطلبان چشم انتظار تصمیم گیری جدی برای ساماندهی سهیمه ها

به گزارش تور یونان ارزان، از دیدگاه بسیاری از کارشناسان وجود سهمیه های 19 گانه در آزمون های سراسری و حتی آزمون ورود به مقاطع بالاتر، کاملا عدالت آموزشی و رقابت برای کسب فرصت ها را زیر سئوال می برد، چرا که این سهمیه ها بیش از 60 درصد ظرفیت بعضی رشته ها را به خود اختصاص می دهند. بنابراین همچنان خانواده ها و داوطلبان چشم انتظار تصمیم گیری جدی مسئولان در مورد ساماندهی سهمیه آزمون ها هستند و امیدوارند شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد قانون گذار آموزش عالی بتواند فضای برابر و یکسان برای رقابت هزاران داوطلب ورود به دانشگاه ها ایجاد نمایند.

داوطلبان چشم انتظار تصمیم گیری جدی برای ساماندهی سهیمه ها

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، وجود انواع سهمیه های ورود به دانشگاه ها به یکی از موضوعات چالش برانگیز عرصه رقابت ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تبدیل شده است. اگر چه این موضوع مسبوق به سابقه است و طی سه سال اخیر نیز بسیاری از داوطلبان با برگزاری تجمعات اعتراضی در مقابل وزارت علوم و مجلس با تبعیض آمیز خواندن قوانین مربوط به سهمیه ها، اصلاح این قوانین را خواستار شده اند.

بسیاری از داوطلبان و حتی مسئولان آموزش عالی اعمال سهمیه در آزمون ها را نوعی تبعیض و مغایر عدالت آموزشی در کشور می دانند و بسیاری از کارشناسان و مسئولان بر این باور هستند که اعمال سهمیه برای داوطلبان کنکور سراسری هم برای کسانی که از این سهمیه ها استفاده می نمایند و هم برای داوطلبان آزاد تبعات جبران ناپذیری می تواند داشته باشد. در واقع داوطلبان استفاده نماینده از سهمیه ها بدون اینکه شایستگی های علمی لازم را داشته باشند، وارد کلاس های درس دانشگاه شده و در واقع آن اعتماد به نفس و توانمندی لازم را در عرصه علمی در خود نمی بینند.

موافق بازنگری تمامی سهمیه های دانشجویان هستم

در همین زمینه دکتر محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران بر ضرورت اصلاح تمامی سهمیه های ورود به دانشگاه ها از جمله سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی تاکید و اظهار کرد: علت اینکه ما همیشه شاهد معین سهمیه های جدید برای داشتن آموزان و دانشجویان در دانشگاه ها هستیم به این دلیل است که رقابت در بین متقاضیان آزاد ورود به دانشگاه ها بسیار شدیدتر می گردد.

وی در ادامه توضیح داد: با اعمال سهمیه های بیشتر در آزمون ها و حتی سهمیه های اعضای هیات علمی، میزان سهیمه های متقاضیان آزاد کمتر می گردد مثلا این سهمیه به 40 درصد کاهش می یابد به این ترتیب برای اینکه با این معضل مقابله گردد همیشه سهمیه های جدیدی تدوین می گردد.

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه موافق بازنگری تمامی سهمیه های دانشجویان هستم، گفت: سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها نیز باید همانند سهمیه ورود به دانشگاه ها مورد بازنگری قرار بگیرد و در کل هیچ سهمیه ای وجود نداشته باشد.

دکتر نیلی تاکید نمود: اگر چه سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها جزو ظرفیت ورود به دانشگاه ها به حساب نمی آید و کسانی که از این سهمیه استفاده نمایند اما متقاضیان استفاده از این سهمیه باید 90 درصد حدنصاب علمی را کسب نمایند و از کیفیت علمی برخوردار باشند.

برای ورود به دانشگاه ها حدنصاب معین گردد

دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در گفت و گو با خبرنگاران بر ضرورت ساماندهی سهمیه ها در آزمون های ورودی دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از مباحثی که در نشست روسای دانشگاه های سطح یک داشتیم آنالیز نظام جدید سنجش و پذیرش بود که خوشبختانه دولت با همفکری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مراجع مختلف یک لایحه بسیار خوبی را تهیه نموده است که در آن سهمیه های مختلف ورود به دانشگاه ها ساماندهی خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه ها در شرایط فعلی از وجود سهمیه های متنوع و متفاوت و با فرمول های پیچیده رنج می برند، تاکید نمود: اعمال این سهمیه ها ممکن است سطح علمی دانشگاه ها را خدشه دار نموده و موجب گردد که بعضی از استعدادهای برتر امکان حضور بر روی جایگاه دان لایحه بسیار مناسب است و به نوعی سهمیه های ورود به دانشگاه ها را ساماندهی می نماید که در نهایت به جز درصد کمی از سهمیه ایثارگران، سایر سهمیه ها حذف خواهد شد و یا به نوعی برای سهمیه ها حد نصاب ها معین می گردد.

دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها در پی اجرای سهمیه های فعلی با مشکل روبرو شده اند، گفت: آمار نشان می دهد در بعضی از رشته ها با اجرای قانون سهمیه ها داوطلب با رتبه حدود 80 هزار در کنار رتبه 120 آن رشته می نشیند که این شرایط اداره محیط های دانشگاه ها را با مشکل روبرو می نماید.

به گفته رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، در حال حاضر در مقاطع مختلف کارشناسی ارشد و دکتری سهمیه های مختلفی برای ورود به دانشگاه ها تعریف شده است و دانشگاه ها به طور جدی خواستار تغییر و اصلاح سهمیه پذیرش در دانشگاه ها هستند و روسای دانشگاه ها نیز در این زمینه نظرات خود را ارائه دادند.

وی در پایان تاکید نمود: برای ورود به دانشگاه باید حداقل نصاب های معین در همه رشته ها معین گردد با توجه به اینکه در زمینه اجرای بعضی سهیمه ها ناگزیر هستیم، معین این نصاب ها از ورود افرادی که شرایط لازم برای ورود به رشته ای را ندارند جلوگیری میکند.

کسانی که صلاحیت های علمی بیشتر دارند، از جایگاه های دانشگاه ها استفاده نمایند

دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگاران بر ضرورت ساماندهی سهمیه های ورود به دانشگاه ها تاکید و اظهار کرد: در حال حاضر موضوع اعمال سهمیه های متعدد و مختلف برای پذیرش دانشجو، یکی از دغدغه های دانشگاه به شمار می رود چرا که تنوع این سهمیه ها بسیار زیاد شده است. البته در نشس روسای دانشگاه های برتر رئیس سازمان سنجش گزارشی در مورد پذیرش براساس سهمیه ها ارائه داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شایسته سالاری و شایسته گزینی یکی از دغدغه ها در کشور است، توضیح داد: کسانی که صلاحیت های علمی بیشتری دارند باید بتوانند از جایگاه های دانشگاه ها استفاده نمایند. البته این موضوع به معنای حذف سهمیه ها نیست بلکه بیشتر منظور ساماندهی سهمیه ها است اگرچه بسیاری از سهمیه ها می توانند ادغام شوند و یا درصد آن کم گردد و یا این که مکانیزم هایی اندیشیده گردد تا در عین حال که سهمیه ها به افرادی که واجد حق هستند داده گردد سیاستی اتخاذ گردد که لطمه ای نیز به کیفیت علمی و آموزشی کشور وارد نگردد.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در ساماندهی سهمیه ها به هیچ عنوان حذف سهمیه ها مطرح نیست، اظهار داشت: من فکر می کنم سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه ها به اندازه ای به یکدیگر اتفاق نظر دارند که بتوانند این موضوع را با اعضای شورای انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح نمایند تا آنها متقاعد شوند که شرایط فعلی شرایط خوبی نیست و لطمه به کشور می زند.

وی تاکید نمود: اگر دانشجویی با رتبه 12 و 14 هزار در کنار دانشجویی که رتبه زیر هزار کنکور را کسب نموده است قرار بگیرد و یا این که در کنار یک دانشجوی با رتبه 6 یا 7 هزار، دانشجویی با رتبه 70 یا 80 هزار قرار بگیرد در صورتی که دانشجوی ضعیف نتواند با دانشجویان دیگر رقابت کند، به نوعی دچار دلسردی و افسردگی خواهد شد و اگر هم نتواند گام به گام دانشجویان برتر پیش برود مشروط یا اخراج می گردد این پایان خوبی برای دانشجویان ضعیفی که صرفا با سهمیه وارد دانشگاه شده اند، نخواهد بود.

پذیرش بیش از 60 درصد دانشجویان علوم پزشکی با سهمیه

همچنین دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت در گفت وگو با خبرنگاران از شرایط سهمیه های پذیرش در رشته های پزشکی انتقاد و اظهار کرد: وجود سهمیه های متعدد برای پذیرش در گروه علوم پزشکی یکی از عوامل چالش برانگیز در نحوه ورود دانشجویان در دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های علوم پزشکی است. چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع 30 درصد عدالت آموزشی که مختص رشته های گروه علوم پزشکی است، روبرو هستیم و در رشته های دیگر این شرایط وجود ندارد و علاوه بر این میزان 30 درصد نیز سهمیه های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و 5 درصد سهمیه نیز به خانواده های آنان تعلق می گیرد و متاسفانه این چالش بسیار نگران نماینده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد دانشجویان رشته های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه می شوند، توضیح داد: بطور کلی سهمیه آزاد در رشته های پزشکی در کشور به زیر 40 درصد می رسد، این شرایط در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد و بیش از 60 درصد دانشجویان ما در این رشته ها نیز بر اساس سهمیه وارد دانشگاه ها می شوند، بنابراین ما نگران کیفیت آموزش در بین این دانشجویان هستیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت تاکید نمود: در حال حاضر اگر 10 هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه های علوم پزشکی کنیم، 6000 نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می شوند و وزارت بهداشت این موضوع را با جدیت به وسیله مجلس پیگیری می نماید، چرا که یکی از مسائل مهم و نگران نماینده در نحوه ورود دانشجویان گروه علوم پزشکی به شمار می رود.

اکبری اعمال سهمیه برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی را نوعی بی عدالتی آموزشی توصیف کرد و اضافه کرد: در حال حاضر ظرفیت بعضی از سهمیه ها در رشته های علوم پزشکی که به مناطق محروم اختصاص یافته، در حال پر شدن است که البته آن سهمیه نیز نیازمند بازنگری است. اما بطور کلی ما نیازمند بازنگری اساسی در سهمیه های پزشکی هستیم، ضمن اینکه دانشگاه ها نیز نگران این موضوع هستند.

وی در پایان تاکید نمود: متاسفانه پیگیری های وزارت بهداشت برای اصلاح و تجدید نظر در اعمال سهمیه دانشجویان برای ورود به رشته های پزشکی از مجلس شورای اسلامی تا کنون نتیجه ای نداده است.

باید به گونه ای عمل کنیم که باصلاحیت ترین افراد وارد دانشگاهها شوند

همچنین دکتر باقر لاریجانی معاون وقت آموزشی وزیر بهداشت در حاشیه نشست معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور توضیح داد: ما باید به گونه ای عمل کنیم که باصلاحیت ترین افراد وارد دانشگاه ها شوند و از طرفی ما باید قدردان منزلت افرادی که برای کشور زحمت کشیدند نیز باشیم و بستری فراهم کنیم تا این افراد در رشته های متناسب با خودشان و متناسب با تعدادی که هستند تحصیل نمایند به همین جهت در این راستا دولت لایحه ای در حوزه اصلاح سهمیه ها تدوین کرد.

لاریجانی همچنین خاطر نشان کرد: براساس لایحه اصلاح ساماندهی سهمیه ها ما دنبال این هستیم که ما باید یک بار دیگر تمامی کسانی که ورودی به دانشگاه ها دارند مورد ارزیابی قرار دهیم و با حمایت ولی به گونه ای که افراد در رشته های که می فرایند توانایی آن رشته را داشته باشند و بتواند مسئله ای از مردم را حل نمایند.

وی ادامه داد: این که لایحه ساماندهی سهمیه ورود به دانشگاه ها در سال 99 اجرایی گردد یا نه بستگی به این موضوع دارد که این لایحه چه زمانی تصویب می گردد. اگر این لایحه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردد سرعت آن بهتر خواهد شد اما اگر در مجلس مطرح گردد با توجه به تغییرات پایان دوره مجلس امیدوارم نتیجه بدهد.

به گزارش خبرنگاران، اگر چه اعلام خبر تدوین لایحه ساماندهی سهمیه ورود به آموزش عالی به عنوان یکی از مهم ترین اقدام دولت برای تحقق شعار عدالت آموزشی در کشور، نور امیدی در دل هزاران داوطلب کنکور و خانواده های آنها ایجاد کرد تا شاید در کنکور 99 سنجش های ورود به دانشگاه ها بر اساس شایستگی علمی اتفاق بیفتد اما با اظهار نظرهای متفاوت مسئولان از جمله دکتر منصور غلامی وزیر علوم که بیان کرد؛ لایحه ساماندهی سهمیه های آزمون سراسری به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع شد و اعمال آن به آزمون سراسری سال 99 نمی رسد، این امیدواری در دل داوطلبان کاهش یافت و حال خانواده ها و داوطلبان چشم انتظار اقدام عملی و قاطعانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای معین تکلیف بحث چالش برانگیز سهمیه ها هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 970

به "داوطلبان چشم انتظار تصمیم گیری جدی برای ساماندهی سهیمه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان چشم انتظار تصمیم گیری جدی برای ساماندهی سهیمه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید