راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

به گزارش تور یونان ارزان، همین که هوا رو به گرمی می گذارد، این قبض های برق است که دود از کله مشترکین خانگی بلند می نماید. مثل فصل زمستان که غول همه قبض ها را قبض گاز تشکیل می دهد. اما سال جاری با توجه به رشد قیمت ها در همه حوزه های مخارج خانوار، ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی ها بااهمیت تر شده است؛ موضوعی که با توجه به افزایش 26 درصدی تعرفه برق بهای مشترکین پرمصرف دیگر قابل چشم پوشی نیست. مضاف اینکه این قطعی های گاه و بی گاه نیز خبر از کم برقی سراسری می دهد و لزوم صرفه جویی خانوارها را به عنوان موثرترین بخش مصرف کننده ها صدچندان می نماید.

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

به گزارش خبرنگاران، واقعیت این است که صرفه جویی در مصرف برق کار بسیار ساده ای است و با کمی دقت می توان تا حد قابل ملاحظه ای در این باره پیروز بود.

در این مجال سعی نموده ایم شما را با آسان ترین روش های صرفه جویی در مصرف برق آشنا کنیم.

خورنده های برق را دور بیندازید

دیگر کمتر خانه ای پیدا می شود که از لامپ های کم مصرف استفاده نمی کند. اما در بازار روشن نماینده های کم مصرف انواع مختلفی وجود دارد که باز هم برای مصرف کمتر برق و روشنایی بیشتر رقابت می نمایند.

استفاده از لامپ های پرنور کم مصرف مانند لامپ های ال ای دی می تواند شما را از روشن کردن لوسترهای پرانشعاب بی احتیاج کند البته ناگفته نماند که همواره تعویض همه لامپ ها ممکن است بار زیادی را در یک ماه روی دوش خانواده بگذارد اما براساس تخمین ها این هزینه طی 18 ماه با کاهش بهای برق مصرفی دوباره به جیب خانواده برمی شود.

اما تعویض وسایل پرخور برقی تنها به وسایل روشنایی ختم نمی شود و خانواده ها باید برای تعویض وسایل قدیمی برقی نیز برنامه زمان بندی مناسبی داشته باشند.

یکی از پرمصرف های خانگی در صورت کهولت سن، انواع یخچال و فریزر است. طبق بعضی از تحقیقات، یخچال هایی که عمرشان از 20 سال گذشته است نسبت به همتایان جوانشان چیزی حدود 20 تا 25 درصد برق بیشتری مصرف می نمایند.

این موضوع با توجه به متصل بودن همیشگی یخچال ها به جریان برق قابل ملاحظه است. واقعیت این است که در دنیا فناوری یکی از عظیم ترین دغدغه های تولیدنمایندگان، انرژی های محدود و خاتمه پذیر است و همین موضوع آنها را به سمت و سوی کم مصرف ترین ها سوق می دهد.

پرخورها را بشناسید و محدودشان کنید

در میان وسایل برقی خانگی نام چند وسیله به پرمصرف بودن معروف است که از این میان می توان به اتوبخار، اتوپرس، لباسشویی، کولر گازی، فرهای برقی و مولتی کوکرها اشاره نمود.

واقعیت این است که همواره نمی توان استفاده از این وسایل را تعطیل کرد اما می توان استفاده از آنها را محدود، جایگزین یا حتی به زمان دیگری موکول کرد.

مثلا در مورد انواع خوراک پزهای برقی بهتر است به جای استفاده از وسایل برقی به وسایل گازی روی آورد و تا حد امکان پختن این نوع غذاها را به ساعات کم باری موکول کنیم.

درباره وسایل پرمصرفی مانند لباسشویی و اتو نمی توان حرف از تعطیلی آنها زد. در این موارد بهتر است زمان استفاده از آنها را به صبح ها یا آخر شب ها منتقل کنید تا از تخفیف های مصرف در زمان کم باری بهره مند شوید.

جلوی اشتهای وسایل به برق را بگیرید

در بیشتر دفترچه های راهنمای وسایل نکاتی گفته شده است که به روش های کاهنده مصرف انرژی معروفند.

مثلا درباره یخچال گفته می شود از باز و بسته کردن پیاپی در یخچال یا باز گذاشتن در آن به صورتی که صدای هشدارش بلند شود پرهیز کنید.

راه چاره ساده ای که می تواند تا حد زیادی از مصرف انرژی برق یخچال بکاهد، خرید یک کلمن ساده و قراردادن آن روی میز آشپزخانه است که تا حد زیادی از باز و بسته شدن در یخچال برای برداشتن آب خنک می کاهد یا درباره لباسشویی بر وزن دقیق لباس ها تاکید ویژه ای شده و این کار را یکی از روش های صرفه جویی می دانند.

چنانچه دفترچه راهنمای وسایلتان را در اختیار ندارید، با یک سرچ ساده می توانید راه چارههای صرفه جویی انرژی برق برای وسیله مدنظرتان را پیدا کنید.

چشمتان به ساعت باشد

تا سال گذشته که قبض ها کاغذی بود، جدولی از بهای برق مصرفی در بازه های زمانی متفاوت به چشم می خورد.

واقعیت این است که صنعت برق برای مشترکینی که حواسشان به زمان استفاده از برق هست، مشوق های اقتصادی خوبی قرار داده و صد البته برعکس برای مشترکین بی توجه به زمان مصرف، جریمه دو برابری پیش بینی نموده است.

در فصل گرما ساعات پرباری شبکه برق بین ساعت های 12 تا 17 و 20 تا 23 مشخص شده است و بهای برق مصرفی در این بازه زمانی دو برابر بهای برق مصرفی در ساعات میان باری است.

در ساعات کم باری که از ساعت 12 شب تا 6 صبح است، بهای برق مصرفی نصف بهای برق مصرفی میان باری است.

لازم به ذکر است در ساعات باقی مانده، بهای برق مصرفی، معمولی محاسبه می شود. استفاده به موقع فقط یک برنامه زمان بندی می خواهد و بس!

لامپ اضافی خاموش!

شاید تا این جمله را بخوانید یاد انیمیشن بابابرقی بیفتید که در دهه 70 در لابه لای پیغام های بازرگانی برای خانواده ها پخش می شد اما واقعا این یک راه ساده برای کاهش مصرف برق است.

براساس بعضی از تحقیقات که از سوی سازمان های بین المللی انجام شده است، انرژی مصرفی برای لامپ های اضافی خاموش نشده در سال به اندازه برق مصرفی 10 واحد صنعتی 2000 متری است.

واقعیت این است که اگر بتوانید فرزندانتان را در این صرفه جویی ساده با خودتان همراه و این شیوه را به صورت نهادینه در منزلتان اجرایی کنید خیلی سریع تر به نتیجه خواهید رسید.

تنظیم خنک نماینده ها

یکی از دلایلی که مصرف برق در فصل گرما را به نقطه اوج می رساند، استفاده مشترکین از انواع خنک نماینده ها در قالب کولرهای آبی و گازی است.

درباره مصرف کولرهای گازی همین قدر بدانید که آقای رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ادعا نموده است که میزان برق مصرفی کولرهای گازی در دمای غیر استاندارد برابر با میزان برق مصرفی یک دستگاه استخراج نماینده رمزارز یا ماینر است که سال جاری بلای جان نیروگاه های ایران شده است! اما اگر همین پرمصرف های خنک نماینده را روی دمای 26 تا 24 درجه تنظیم کنیم می توانیم تا 25 درصد در مصرف برق کولرهای گازی صرفه جویی کنیم.

استفاده از سایه بان و همچنین دور کند کولرهای آبی نیز صرفه جویی 30 درصدی را برای مشترکین به ارمغان می آورد. نکته مهم دیگر درباره این وسایل استفاده از کولرهای گازی اینورتر و دارای کنترل هوشمند است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1727

به "راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید