راه همکاری بین ایران و اروپا با مختومه شدن پی ام دی باز می گردد

به گزارش تور یونان ارزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در حاشیه اجلاس سیاست بی طرفی، همکاری بین المللی جهت صلح، امنیت و توسعه که در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار گردید، در ملاقات رییس جمهور کرواسی با بیان اینکه اروپایی ها در گذشته شریک نخست مالی ایران بودند اما به دلایل واهی از جمله تحریم ایران از بازار ایران محروم شدند، گفت: خوشبختانه مذاکرات خوبی میان ایران با کشورهای 1+5 برگزار گردیده است و امیدوارم در پی گزارش اخیر رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، پرونده گذشته هسته ای ایران مختومه اعلام گردد و راه برای توسعه همکاری میان ایران و اروپا باز گردد.

راه همکاری بین ایران و اروپا با مختومه شدن پی ام دی باز می گردد

دنیاگیری با اشاره به سابقه خوب روابط و همکاری میان ایران و کرواسی و برنامه تهران برای منابع نفت و گاز، توسعه گردشگری و صنایع دریایی گفت: ایران آمادگی کامل برای همکاری با کشور کرواسی دارد و ایجاب می نماید بخش خصوصی دو کشور در این عرصه ها فعال شوند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سابقه تاریخی، موقعیت جغرافیایی وظرفیت های بالقوه جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به این شرایط ایران می تواند دروازه ورود کشورهای مختلف دنیا به آسیای میانه باشد.

وی سپس به بحران های جدی در خاورمیانه بویژه فعالیت گروه های تروریستی درمنطقه اشاره نمود و گفت: ایران اولین کشوری بود که خطر داعش و سایر گروههای تروریستی را به دنیا اظهار داشت و متاسفانه بسیاری از کشورهای اروپایی به این هشدارها توجه نمی کردند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید علل و زمینه های بروز و ظهور گروههای تروریستی نظیر داعش ریشه یابی شود اظهار داشت: اگر با کسانی که از داعش حمایت ایدئولوژیک، مالی و تسلیحاتی می نمایند مبارزه شود، داعش از بین می رود و ایران نیز آمادگی دارد یاری های لازم را برای حل بحران های منطقه ای ارائه دهد.

دنیاگیری با تاکید براینکه مبارزه با تروریسم و افراطی گری باید به اراده و عزمی دنیای تبدیل شود ادامه داد: راهکار بسیاری از بحران های منطقه نظیر مسائل سوریه و یمن، راهکار سیاسی است و کرواسی می تواند نقشی مهم در این حل و فصل مسائل ایفا نماید.

کرابار کیتاروویچ رییس جمهور کرواسی نیز در این ملاقات با ابراز علاقمندی کشورش برای توسعه همکاریها با جمهوری اسلامی ایران، از بخش انرژی، گردشگری، صنعت کشتی سازی و علوم و فنون و صنایع دریایی و نیز ترافیک و حمل و نقل بعنوان زمینه های مشترک برای فعالیت و توسعه همکاریهای فیمابین یاد کرد.

وی با ابلاغ سلام به رییس جمهور کشورمان، از برگزاری مراسم یکصدمین سالروز ورود اسلام به کرواسی در آینده نزدیک اطلاع داد و گفت: این مناسبت فرصت خوبی است تا پیوند کرواسی با کشورهای اسلامی بویژه ایران بیش از پیش افزایش یابد.

رییس جمهور کرواسی با اشاره به تهیه دو پیش نویس برای همکاری در عرصه مالی و حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان دو کشور، خواهان حضور و فعالیت بخش خصوصی ایران و کرواسی در زمینه های مختلف مالی شد.

وی همچنین با اشاره به مسائل منطقه نظیر تحولات افغانستان از افزایش آموزش و توسعه فرهنگی بعنوان راه چاره مقابله با افراطی گری و خشونت یاد کرد و بر مبارزه مشترک با داعش و گروه های خطرناک از این دست تاکید نمود.

رییس جمهور کرواسی ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک از جمهوری اسلامی ایران ملاقات کند تا فرصت همکاری میان دو کشور بیش از پیش فراهم شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 911

به "راه همکاری بین ایران و اروپا با مختومه شدن پی ام دی باز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه همکاری بین ایران و اروپا با مختومه شدن پی ام دی باز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید