نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

به گزارش تور یونان ارزان، ارث و انحصار وراثت دارای نکات متعدد و گوناگونی است و برای چگونگی تخصیص آن به وراث باید به نکات مهمی توجه کرد.

نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

به گزارش گروه رسانه های تور یونان ارزان، ارث یکی از رایج ترین حقوقی است که پس از فوت افراد به ورثه او تعلق می گیرد. بر اساس قانون چند دسته می توانند از ارث فرد متوفی استفاده نمایند و آن ها به طبقات مختلف سببی و نسبی تقسیم می شوند .

طبقه اول: پدر، مادر، فرزندان، نوادگان و فرزندان آن ها؛ طبقه دوم: پدربزرگ، مادربزرگ، برادر و خواهر و فرزندان آن ها؛ طبقه سوم: عمه، عمو، خاله، دایی و فرزندان آن ها. البته اگر طبقه اول وجود داشته باشد، طبقات دوم و سوم ارثی نخواهند برد .

اما به این ارث بر اساس قانون میزان معینی مالیات هم می خورد؛ وارثان باید فهرستی از اموال منقول و غیرمنقول باقی مانده تهیه نمایند، سپس یکی از وراث باید به اداره دارایی مراجعه کند تا تکلیف مالیات بر ارث معین گردد و میزان مالیات بر ارث در مورد اموال غیر منقول 5 درصد و اموال منقول 2 درصد است .

اگر پدر یا مادری فوت کند و غیر از فرزندان، وارث دیگری در طبقه اول ارث نداشته باشد، اگر همه دختر باشند یا همه پسر باشند، تمام اموال بین آن ها به طور مساوی تقسیم می گردد .

ارث در چه صورتی به دولت می رسد؟

اما شاید جالب ترین نکته ارث جایی باشد که فرد متوفی جز همسر خود هیچ خویشاوند دیگری نداشته باشد و در این صورت اگر تنها وارث مرد همسر خود باشد، ارثیه زن فقط یک چهارم اموال شوهر می گردد و مابقی اموال شوهر که هیچ وارثی ندارد به نفع دولت ضبط می گردد .

اگر تعداد همسران یک مرد بیش از یکی باشد، همان میزان ارث که برای زن معین شده به طور مساوی بین آن ها تقسیم می گردد یعنی در نهایت سهم کمتری به زنان می رسد .

بر اساس قانون نوزاد هم دارای حق ارث می گردد، البته ارث جنین و نوزاد هم دارای شرایط مخصوص به خود است. شرط وراثت، زنده بودن در حین فوت مورث است. نوزاد در صورتی ارث می برد که زنده متولد گردد؛ اگر نوزاد مرده به جهان بیاید از ارث محروم می گردد. حیات حمل پس از تولد، حتی در یک لحظه، برای ارث بردن او کافی است .

فردی که دو سر روی بدن دارد چگونه ارث می برد؟

بر اساس اطلاعات پزشکی ممکن است فرد دو سر داشته باشد و اینجا سوال پیش می آید که آیا فردی که دو سر دارد یک نفر به حساب می آید یا دو نفر است، البته در قوانین ایران و خارج از کشور نمی توان پاسخی به این سوال داد و تنها جایی که به این موضوع پاسخ داده یکی از روایات حضرت علی (ع) است. ایشان در کتاب جواهر الفرایض در ارث گفته اند اگر شخصی دارای دو سر بر یک بدن باشد و برای به دست آوردن اینکه آیا او دو نفر است یا یک نفر باید آزمایش مخصوصی انجام داد، به این صورت که پس از خوابیدن یکی از آن ها را بیدار کنیم اگر هر دو نفر بیدار شدند حکم می کنیم که او یک نفر است و ارث به یک نفر داده می گردد، اما اگر یک نفر بیدار شد و دیگری خواب بود، حکم می کنیم که آن ها دو نفر هستند و دو ارث می برند .

ارث قاتل چگونه است؟

اگر کسی توسط یکی از وارثانش به صورت عمدی به قتل برسد، آن وارث هیچ ارثی نخواهد برد .

اگر نوه پدربزرگ خود را بکشد و سپس ارث از پدربزرگ به پدر قاتل برسد و پس از مدتی پدر قاتل هم فوت کند، ارث به قاتل می رسد .

طلب متوفی از ارث او داده می گردد

سهم الارث هر شخص جزء اموال او به حساب می آید و طلبکار می تواند آن را در ازای بدهی خود توقیف کند، اما اگر فرد ارث خود را به نام فرد دیگری زده باشد، نمی توان این کار را انجام داد. برای توقیف سهم الارث باید حتما انحصار وراثت را در اختیار داشت .

گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی گرفته می گردد .

منبع:باشگاه تور یونان ارزان

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 525

به "نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید