پوسیدگی در کمین دندان 6 گروه

به گزارش تور یونان ارزان، 1 کسانی که شغل خود را از دست می دهند! کمی عجیب به نظر می رسد ولی واقعیت دارد. بیکاری و عدم اطمینان از آینده شغلی، شخص را از نظر اقتصادی در شرایط نامطمئن و نگران کننده ای قرار می دهد. از سوی دیگر بسیاری از افراد، با از دست دادن شغل خود، بیمه های دندانپزشکی را هم از دست می دهند. در نتیجه تمام این عوامل، معاینات دوره ای دندانپزشکی (البته اگر شخص به آن عادت داشته باشد) به تعویق می افتد و حتی در برخی از موارد، فرد با تماشا مواردی از پوسیدگی در دهان،

پوسیدگی در کمین دندان 6 گروه

پوسیدگی در کمین دندان 6 گروه

نویسنده:دکتر فرین میزانیان

دوست دارید بدانید چه کسانی بیشتر دندان هاشان خراب می گردد؟ ببینید نام خودتان را در این شش گروه پیدا نمی کنید؟

1 کسانی که شغل خود را از دست می دهند! کمی عجیب به نظر می رسد ولی واقعیت دارد. بیکاری و عدم اطمینان از آینده شغلی، شخص را از نظر اقتصادی در شرایط نامطمئن و نگران نماینده ای قرار می دهد. از سوی دیگر بسیاری از افراد، با از دست دادن شغل خود، بیمه های دندانپزشکی را هم از دست می دهند. در نتیجه تمام این عوامل، معاینات دوره ای دندانپزشکی (البته اگر شخص به آن عادت داشته باشد) به تعویق می افتد و حتی در برخی از موارد، فرد با تماشا مواردی از پوسیدگی در دهان، به درمان آن تمایلی نشان نمی دهد. در کل این شرایط، فرد را به سمت دهانی با پوسیدگی های زیاد سوق می دهد.

2 کوچولوهایی که زیاد نوشابه می خورند: بچه هایی که زیاد نوشابه می خورند، سه برابر بچه های دیگر به پوسیدگی های دندان دچار می شوند. نوشابه های گازدار، قند زیادی دارند و این قند موجب پوسیدگی می گردد. از طرفی گاز موجود در این نوشابه ها به علت ایجاد خاصیت اسیدی، مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهد و زمینه را برای ابتلای دندان به پوسیدگی فراهم می نماید. بهتر است بچه ها را به جای نوشابه، به خوردن شیر، دوغ و یا آب میوه های طبیعی و کم شکر تشویق کنیم.

3 پوسیدگی هم به ارث می رسد! مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و تغذیه صحیح در حفظ دندان ها مهم است اما ژنتیک در این میان بی کار نمانده است. برخی ژن های بدن انسان می توانند به نوعی دندان های را برای پوسیدگی مستعدتر نمایند. این ژن ها معمولا روی ساختمان دندان تاثیر می گذارند و مقاومت آن را در برابر مواد پوسیدگی زا کم می نمایند. از طرفی برخی از ژن ها ممکن است شرایط را به سمت پوسیدگی ها پیش ببرند. مثلا شخصی که به صورت ژنتیکی بزاق بیشتری دارد یا کسی که ذایقه او بیشتر به سمت خوردن میوه ها است تا مواد شیرین، به احتمال کمتری دچار پوسیدگی می گردد.

4 دیالیزی ها بیشتر در معرض پوسیدگی هستند: یک آنالیز تازه نشان داده است که در دهان افراد دیالیزی جرم و میکروب بیشتری دیده می گردد. از طرفی لثه های آنها هم بیشتر دچار خون ریزی می گردد که نشانه بیماری لثه است. دندان های بیماران دیالیزی بیشتر در معرض پوسیدگی است بنابراین به آنها توصیه می گردد که مسواک زدن و نخ کشیدن مرتب دندان ها را فراموش ننمایند و به صورت دوره ای برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایند.

5 مادران و پدران سیگاری، به بچه هایشان پوسیدگی دندان، هدیه می دهند: حتما از خطرات دود سیگار دست دوم (کسانی که سیگار نمی کشند اما در معرض دود سیگار قرار دارند) مطلع هستید. بچه هایی که در خانه های پر از دود سیگار زندگی می نمایند، علاوه بر مبتلا شدن به انواع و اقسام بیماری های ریوی و قلبی و...، سه برابر بیش از سایر بچه ها، در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان قرار دارند.

6 دندان های پوسیده در دهان نوجوانان چاق بیشتر است: این نوجوانان بیشتر از بچه هایی با وزن طبیعی خوراکی های میان وعده (اسنک) می خورند. خوراکی، در دهان مقداری اسید فراوری می نماید و این اسید روی مینای دندان تاثیر مخرب دارد. کسی که مرتب یک ماده غذایی را در دهان می گذارد، دندان های خود را به مدت طولانی در معرض اسید و در نهایت پوسیدگی قرار می دهد. بهتر است به فرزند خود آموزش دهید که اگر به مصرف خوراکی های خاص علاقه دارد، آن را بلافاصله بعد از یک وعده غذایی مصرف کند تا کمتر دچار پوسیدگی دندان گردد.

منبع: http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1870

به "پوسیدگی در کمین دندان 6 گروه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوسیدگی در کمین دندان 6 گروه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید