کیفیت تجهیزات دندانپزشکی با حضور فعالان فناور افزایش می یابد

به گزارش تور یونان ارزان، فعالان فناور حوزه تولید تجهیزات دندانپزشکی، با شرکت در فراخوانی و استفاده از نوآوری، زمینه را برای اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی فراهم می کنند.

کیفیت تجهیزات دندانپزشکی با حضور فعالان فناور افزایش می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پوشش های کربنی نانوساختار (DLC) جزو موادی به شمار می فرایند که با توجه به ویژگی های منحصر به فردشان، کاربرد های گوناگونی در صنایع به ویژه حوزه تجهیزات پزشکی پیدا کرده اند.

یکی از چالش های این صنعت، تولید و استفاده از پوشش های یادشده بر روی سطح تجهیزات دندانپزشکی است. چالش که قرار است فناوران ایرانی راه کار های خود را برای حل آن ارائه کنند.

بر همین اساس، چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش نانوساختار، زمینه را برای ورود نوآوری ها و ارائه راه کار های اثربخش این حوزه فراهم می کند.

این رویداد با هدف ایجاد پوشش های کربنی نانوساختار روی مته هایی که در دندان پزشکی به کار می فرایند و عمدتا از جنس فولاد زنگ نزن و همچنین ایمپلنت های دندانی از جنس آلیاژ های تیتانیوم ساخته شده اند، برگزار می شود.

این پوشش باید از ویژگی هایی مانند ضمن مقاوم بودن در برابر اصطکاک و فرسایش، در برابر خوردگی از توانمندی لازم برخوردار باشد. همچنین زیست سازگاری، ضد باکتری بودن، استحکام، چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از دیگر ویژگی هایی است که باید این پوشش داشته باشد.

با استفاده از این پوشش ها، سطح تجهیزات دندان پزشکی اصلاح می شود و از ویژگی هایی برخوردار خواهد شد تا ضمن کارایی و مقاومت، از ایجاد مسائل برای بیمار جلوگیری کنند.

در گام نخست این پوشش ها باید مقاومت لازم را در برابر سایش ایجاد کنند. زیرا ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند. تماس مدام با اسید، خوردگی و از بین رفتن تجهیزات را سرعت می بخشد. همچنین به علت قرار گفتن در دهان بیمار، نباید آلودگی داشته باشند.

با شناسایی و انتخاب پوششی که دارای ویژگی های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت های تیتانیومی و ابزار های دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ نزن باشد، نیاز حوزه تجهیزات پزشکی به این محصول رفع خواهد شد و تجهیزات کیفیت بالاتری خواهند یافت.

بر همین اساس تمامی فعالان فناور، دانشجویان، پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان که در جهت تولید این محصولات و تامین نیاز کشور توانمند هستند، به این فراخوان دعوت شده اند. این چالش با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شبکه تبادل فناوری برگزار می شود.

شرکت های دانش بنیان، فعالان فناور و صاحبان ایده تا 28 خردادماه سال جاری، برای ثبت نام در این رویداد می توانند به سایت چالش مراجعه کرده و آمادگی خود را برای حضور اعلام کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1713

به "کیفیت تجهیزات دندانپزشکی با حضور فعالان فناور افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت تجهیزات دندانپزشکی با حضور فعالان فناور افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید