9 روش آسان برق انداختن و تمیز کردن ظروف برنجی در خانه

به گزارش تور یونان ارزان، آشنایی با روش تمیز کردن ظروف برنجی و برق انداختن ظروف برنجی موجب می گردد تا علاقه مندان به این مدل ظروف کلاسیک و شیک همواره از ظاهر درخشان و زیبای ظروف و لوازم دکوری برنجی لذت ببرند. در واقع یکی از ویژگی های ظروف برنجی این است که خیلی زود کدر می شوند و آغاز به سیاه شدن می نمایند. اما آیا می دانید دلیل سیاه شدن ظروف برنجی چیست؟ برترین روش برای جلا دادن ظروف برنجی چیست؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با روش های برق انداختن ظروف برنجی و جلا دادن لوازم دکوری از جنس برنج آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص پولیش ظروف برنجی پاسخ خواهیم داد.

9 روش آسان برق انداختن و تمیز کردن ظروف برنجی در خانه

دلیل سیاه شدن ظروف برنجی چیست؟

ظروف برنجی درست مثل خیلی زود کدر و سیاه می شوند و ظاهر زیبا و درخشان خود را از دست می دهند. ظروف برنجی معمولاً ترکیبی از مس و روی هستند و با قرار گرفتن در معرض رطوبت و چربی تغییر رنگ می دهند. از طرف دیگر قرار گرفتن این ظروف در معرض اکسیژن، آب و مواد دیگر نیز موجب ایجاد لکه های تیره و زنگ زدگی روی آن ها می گردد.

البته این به این معنا نیست که ظروف برنجی بعد از کدر شدن قابل استفاده نیستند، بلکه شما می توانید با استفاده از روش های ساده و کاربردی در خانه ظاهر براق و زیبای این ظروف را به آن ها بازگردانید.

قبل از جلا دادن ظروف برنجی آن را آنالیز کنید

قبل از این که روش تمیز کردن ظروف برنجی را امتحان کنید، باید مطمئن شوید که ظرف شما از جنس برنج است و این که یک لایه لاک روی آن قرار ندارد. بعضی مواقع برای جلوگیری از کدر شدن ظروف برنجی یک لایه لاک روی ظروف استفاده می نمایند.

ظروف برنجی که دارای لاک هستند معمولاً به راحتی قابل شناسایی هستند. بعد از مدتی استفاده از این ظروف پوشش لاکی روی بعضی بخش های آن از بین می رود. از همین رو با کمی دقت متوجه می شوید که لایه نازک و براق روی بعضی قسمت ها وجود ندارد.

در این شرایط باید ظرف برنجی را برای برق انداختن به یک فلزکار بسپارید. از طرف دیگر برای اطمینان از این که ظرف شما کاملاً برنجی است یا در آن آهن به کار رفته نیز می توانید یک آهنربا روی ظرف قرار دهید.

اگر آهنربا به ظرف نچسبد یعنی ظرف شما برنج است و در صورت چسبیدن نیز باید بدانید که ظرف شما آهنی و با روکش برنج است. توجه داشته باشید که قیمت ظروف برنجی که روکش دارند از ظروف برنجی تمام برنج مقرون به صرفه تر است و این موضوع را در زمان خرید نیز مد نظر قرار دهید.

برای تمیز کردن ظروف روکش برنجی تنها باید از مقداری آب گرم و مایع ظرفشویی بهره ببرید تا آبکاری ظروف برنجی خراشیده نگردد.

برترین روش های تمیز کردن ظروف برنجی

برای تمیز کردن ظروف برنجی روش های متعددی وجود دارد. شما می توانید بدون استفاده از مواد شیمیایی و با یاری گرفتن از مواد طبیعی و در دسترس به راحتی ظاهر براق و زیبای ظروف برنجی را به آن ها بازگردانید. در ادامه می توانید با ساده ترین روش های برق انداختن ظروف برنجی آشنا شوید.

1- استفاده از لیمو ترش و جوش شیرین برای برق انداختن ظروف برنجی

یکی از ساده ترین و موثرترین روش های تمیز کردن ظروف برنجی استفاده از لیمو ترش است. برای این کار باید آب لیمو ترش را بگیرید و داخل یک کاسه بریزید. سپس چند قاشق به آن اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند.

یک دستکش بپوشید و خمیر را روی تمام قسمت های ظرف برنجی خود قرار دهید و خوب روی سطح ظرف برنجی بمالید. بعد از اتمام کار ظرف را بشویید و اجازه دهید خشک گردد.

2- استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن ظرف برنجی

روش بعدی که می تواند ظاهر ظرف برنجی شما را درخشان و براق کند، استفاده از خمیر دندان غیر ژله ای است. برای این کار ابتدا ظرف برنجی را یک بار با آب و صابون بشویید و خوب آبکشی و خشک نمایید. سپس کمی خمیر دندان روی یک پارچه بریزید و تمام سطح ظرف را از خمیر دندان بپوشانید.

در نهایت ظرف برنجی را بشویید و خوب خشک کنید. این کار موجب می گردد تا ظاهر ظرف برنجی شما از حالت کدری خارج گردد و دوباره براق گردد.

3- استفاده از ترکیب آرد، آب و سرکه برای براق کردن ظروف برنجی

راه حل بعدی برای جلا دادن ظروف برنجی این است که در یک کاسه 2 قاشق غذاخوری آرد را با 2 قاشق آب و 2 قاشق سرکه ترکیب کنید. سپس یک لایه ضخیم از این خمیر را روی سطح ظرف بمالید و اجازه دهید خشک گردد. سرکه تیرگی ها را به خود جذب می نماید و آرد موجب تمیز شدن سطح ظرف برنجی می گردد.

سپس یک پارچه بردارید و روی ظرف بکشید تا لایه خشک کاملاً تمیز گردد. بعد از برداشتن لایه خشک شده، می توانید ظرف را آبکشی و خشک نمایید.

4- استفاده از سس کچاپ برای تمیز کردن ظروف برنجی

روش بعدی برای جلا دادن ظروف برنجی استفاده از است. برای این کار باید مقداری سس روی پارچه بریزید و برای چند دقیقه روی سطح ظرف برنجی بمالید. سپس سطح ظرف را با یک پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید و اجازه دهید در معرض هوا خشک گردد.

5- استفاده از ترکیب لیمو ترش و نمک برای برق انداختن ظروف برنجی

ساده ترین روش تمیز کردن ظروف برنجی، استفاده از یک عدد لیمو ترش برش خورده با مقداری نمک است. برای این کار باید لیمو ترش را از وسط نصف کنید. سپس مقداری نمک روی آن بریزید و آغاز به تمیز کردن ظرف برنجی کنید.

6- استفاده از رب گوجه فرنگی برای تمیز کردن ظروف برنجی

روش مؤثر بعدی برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده از است. برای این کار مقداری رب روی یک پارچه بریزید و با آن سطح ظرف برنجی را تمیز کنید. در نهایت ظرف را با آب بشویید و خوب خشک کنید.

7- استفاده از سرکه گرم برای پولیش ظروف برنجی

یک روش تمیز کردن ظروف برنجی برای از بین بردن لکه های سیاه روی آن این است که از سرکه گرم بهره ببرید. برای این کار باید 4 تا 5 قاشق غذاخوری سرکه را تا جایی که دمای آن قابل تحمل باشد، گرم کنید. سپس سرکه را با استفاده از یک پارچه تمیز یا پد پنبه ای روی ظرف برنجی بمالید تا لکه ها تمیز شوند. در خاتمه نیز ظرف را آبکشی و خشک نمایید.

8- استفاده از محلول تمیز نماینده مخصوص ظروف برنجی

برای از بین بردن تغییر رنگ ظروف برنجی و براق کردن سطح ظروف برنجی قدیمی می توانید از پولیش های مخصوص ظروف برنجی بهره ببرید. استفاده از این جلا دهنده ها بسیار راحت است. مقداری از آن را روی پارچه بریزید و آغاز به تمیز کردن ظرف برنجی کنید. در نهایت نیز ظرف را بشویید و خوب خشک نمایید.

9- استفاده از آب و مایع ظرفشویی برای برق انداختن ظروف برنجی

این روش تمیز کردن ظروف برنجی بسیار مؤثر و کارآمد است. برای این کار می توانید داخل سینک ظرفشویی را پر از آن کنید و چند قاشق مایع ظرفشویی داخل آب بریزید. سپس آب و مایع ظرفشویی را ترکیب کنید و ظرف را داخل سینک قرار دهید. حال می توانید با استفاده از یک پارچه یا مسواک تمیز سطح ظرف برنجی را تمیز کنید. در نهایت ظرف را آبکشی کرده و بلافاصله خشک کنید.

نکاتی برای مراقبت از ظروف برنجی

*برای تمیز کردن ظروف برنجی از سیم ظرفشویی و پارچه های زبر و ضخیم استفاده نکنید، زیرا این کار موجب ساییده شدن سطح ظروف می گردد.

*برای مراقبت از ظروف برنجی و جلوگیری از کدر شدن آن بهتر است یک لایه روغن معدنی روی سطح آن بمالید.

*از دست زدن بیش از حد ظروف برنجی اجتناب کنید، چون این کار موجب کدر شدن ظرف شما می گردد.

*در صورت شستن ظروف برنج بلافاصله آن را با پارچه میکروفیبر یا یک دستمال مناسب خشک کنید.

*در صورتی که روی ظرف شما از پوشش لاکی استفاده شده، آن را تنها با آب و مایع ظرفشویی یا صابون تمیز کنید.

سوالات متداول

روش تمیز کردن ظروف برنجی با لیمو ترش و نمک چگونه است؟

برای برق انداختن ظروف برنجی به این روش باید لیمو ترش را از وسط نصف کنید. سپس مقداری نمک روی آن بریزید و آغاز به تمیز کردن ظرف برنجی کنید.

برترین روش برای جلوگیری از کدر شدن مجدد ظروف برنجی چیست؟

برای مراقبت از ظروف برنجی و جلوگیری از کدر شدن آن بهتر است یک لایه روغن معدنی روی سطح آن بمالید.

منابع: residencestyle، apartmenttherapy، instructables

منبع: افق کوروش
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2149

به "9 روش آسان برق انداختن و تمیز کردن ظروف برنجی در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش آسان برق انداختن و تمیز کردن ظروف برنجی در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید