ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به آموزش و پرورش استان ها

به گزارش تور یونان ارزان، وزیر آموزش و پرورش، قانون حمایت از اطفال و نوجوانان را به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به آموزش و پرورش استان ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه اجتماع تور یونان ارزان، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با ارسال نامه ای به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب 23 اردیبهشت 99 مجلس شورای اسلامی را جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

در این بخشنامه بر ضرورت توجه به تمامیت احکام قانون مزبور به ویژه احکام و تکالیف مرتبط با این وزارت، تاکید و اِشراف کامل مقامات و مسؤولان حوزه های ستادی به مفاد قانون فوق و عمل به تکالیف مقرر در قانون و همچنین همکاری لازم با مراجع حمایتی و قضایی را ضروری دانسته است.

بر اساس این گزارش، حسب تکلیف مقرر در بند های (1 و 2) قسمت (چ) ماده (6) قانون یاد شده مدارس، مدیریت های آموزش و پرورش شهرستان ها، مناطق و نواحی تحت پوشش اداره کل آموزش و پرورش استان مکلفند ضمن شناسایی مصادیق شرایط های مخاطره آمیز (از جمله عدم ثبت نام و مشکوک به ترک تحصیل، بازماندگان از تحصیل، فرار از خانه یا مدرسه و ...) مشمولین قانون را احصا کنند و ضمن ارشاد و هدایت این افراد و اولیا یا سرپرستان آنان، مراتب را حسب مورد به معاونت آموزش ابتدایی یا معاونت آموزش متوسطه استان ارسال کنند تا این مراجع، موضوع را جهت اقدامات حمایتی یا قضایی حسب مورد به اداره کل بهزیستی استان یا واحد حمایت از اطفال و نوجوانان دادگستری کل استان و حوزه قضایی مربوط اعلام کنند.

همچنین با لحاظ تکلیف مقرر در بند (3) قسمت (چ) ماده (6) قانون فوق، تمام ادارات کل آموزش و پرورش شهرستان ها، مناطق و نواحی و مدیران مدارس به محض اطلاع و شناسایی افراد مشمول قانون که در شرایط مخاطره آمیز قرار دارند و یا حسب اعلام مراجع حمایتی و قضایی با نهاد های مسؤول، مکلف به ثبت نام و پوشش تحصیلی کامل آنان هستند.

تبصره: در خصوص اطفال و نوجوانان فاقد اسناد سجلی یا هویتی اعم از اتباع ایرانی یا غیرایرانی مطابق بند (2) قسمت (ت) ماده (6) قانون یادشده وزارت کشور (سازمان ثبت احوال) موظف است اسامی افراد فاقد اسناد سجلی یا هویتی را که به سن قانونی تحصیل رسیده باشند حداقل 3 ماه پیش از آغاز سال تحصیلی جدید به مدیریت آموزش و پرورش مناطق و نواحی اعلام نماید و در این شرایط، ثبت نام آنان الزامی خواهد بود.

بر این اساس نظر به اینکه حسب بند (4) قسمت (چ) ماده (6) قانون فوق، آموزش مدیران و کارکنان آموزشی و اداری در زمینه حقوق اطفال و نوجوانان یک تکلیف قانونی است؛ اداره کل امور اداری و تشکیلات در ستاد و معاونت پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع در استان ها مکلفند ضمن تمهید مقدمات لازم، نسبت به اجرای دوره آموزش ضمن خدمت برای تمامی مدیران و کارکنان مذکور به نحو مقتضی و با استفاده از روش های نوین آموزشی اقدام کنند.

همچنین: نظر به جرم انگاری های موضوع ماده (9) قانون مذکور که در اثر بی توجهی و سهل انگاری مدیران، مربیان، معلمان و مسؤولان، در زمان رسمی مدرسه و به ویژه در ساعات درس ورزش، ایام برگزاری اردو ها و... متوجه آنان خواهد شد، ضروری است ضمن اطلاع رسانی مناسب قانون به همکاران اداری و آموزشی در راستای اهتمام انجام صحیح و دقیق وظایف محول، ترتیبی اتخاذ گردد از وقوع حوادث و جرائم مذکور پیشگیری به عمل آید. بدیهی است در صورت وقوع جرائم مذکور، اشخاص مقصر علاوه بر محکومیت به پرداخت دیه، با مجازات های مقرر در ماده مذکور (مجازات حبس) نیز روبرو خواهند شد.

شایان ذکر است: باتوجه به مجازات اداری و جزائی مقرر در ماده (17) قانون فوق هریک از مسؤولان و کارکنان این وزارت در صورت اطلاع یا مشاهده وقوع جرایم موضوع این قانون یا آغاز به آن با خطر شدید و فریب الوقوع علیه دانش آموزان مشمول این قانون (اطفال و نوجوانان) مکلفند مراتب را به مقامات یا مراجع صلاحیت دار، اعلام یا گزارش کنند و در صورت عدم دسترسی یا عدم تأثیر دخالت آن ها در جهت برطرف تجاوز و خطر، اقدامات فوری و متناسب با رعایت شرایط مقرر معمول کنند؛ بنابه مراتب و با لحاظ ضمانت اجرای امتناع از انجام وظایف مقرر در قانون (موضوع ماده 27) مبنی بر انفصال از خدمات دولتی و عمومی درجه 5 قانون مجازات اسلامی برای مسؤولان و کارکنان، مسؤولیت نظارت برحسن اجرای احکام قانونی مذکور و مفاد این بخشنامه در سطح ستاد با معاونت های تخصصی (آموزش ابتدایی/آموزش متوسطه/پرورشی و فرهنگی/تربیت بدنی و سلامت) و در سطح سازمان های وابسته و ادارات کل آموزش وپرورش استان ها برعهده بالاترین مقام مسئول یا مدیر کل استان (حسب مورد) است.

در این بخشنامه آمده است: مقتضی است دستور فرمایید در جهت رعایت و اجرای دقیق مفاد قانون و این بخشنامه مراتب به کلیه واحد ها و ادارات تابع و واحد های آموزشی و پرورشی تحت پوشش ابلاغ و نظارت مستمر بر حسن اجرای تکالیف قانونی اعمال گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1246

به "ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به آموزش و پرورش استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به آموزش و پرورش استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید