سفیر روسیه: مسکو به تعهداتش برای مدرنیزه سازی نیروگاه بوشهر پایبند است، از عضویت ایران در سازمان شانگهای چین حمایت می کنیم

به گزارش تور یونان ارزان، سفیر روسیه در تهران تأکید کرد، مسکو برغم تهدید تحریمی از جانب آمریکا، به همکاری های خود با ایران در چارچوب برجام و توافقات دوجانبه ادامه می دهد و از عضویت کامل جمهوری اسلامی در سازمان همکاری های شانگهای نیز حمایت می نماید.

سفیر روسیه: مسکو به تعهداتش برای مدرنیزه سازی نیروگاه بوشهر پایبند است، از عضویت ایران در سازمان شانگهای چین حمایت می کنیم

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور یونان ارزان، لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، از قصد روسیه درباره ادامه اجرای تعهداتش برای مدرنیزه سازی نیروگاه اتمی بوشهر، برغم تهدید آمریکا درباره اعمال تحریم هایی علیه شرکای خارجی ایران اطلاع داد. وی اظهار داشت که مسئله عضویت جمهوری اسلامی در سازمان همکاری های شانگهای در نشست سران آینده این سازمان در بیشکک در ماه ژوئن (اواخر خرداد ماه) آنالیز خواهد شد. این دیپلمات همچنین در تشریح اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، یادآور شد که مقامات مسکو به کوشش خود برای متقاعد کردن همتایان خود در تهران درباره عدم خروج از توافقنامه هسته ای ادامه می دهند، ولی اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد، مقصر اصلی این وضعیت فقط طرف آمریکایی خواهد بود و ایران پایبندی خود به برجام را تاکنون ثابت نموده است.

سفیر روسیه در پاسخ به سئوالی درباره مواضع مسکو در قبال خروج احتمالی ایران از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شرح داد: بدون تردید احتمال خارج شدن ایران از برجام یا پیمان مربوط به عدم گسترش هسته ای موجب تاسف عمیق ما خواهد شد. در شرایط کنونی ما به رایزنی های خود با مقامات تهران ادامه می دهیم تا آنها را نسبت به عواقب منفی خودداری از ادامه اجرای تعهداتشان در چارچوب توافق هسته ای متقاعد سازیم. ضمن اینکه طرف ایرانی تاکنون هم بطور داوطلبانه به تمامی تعهدات خویش در این زمینه کاملاً پایبند بوده است. البته در صورت خروج ایران از برجام و شکست این توافقنامه بین المللی، تمامی مسئولیت این اتفاق برعهده آمریکا خواهد بود که به شدت تعهدات برعهده گرفته خود در چارچوب توافق هسته ای با تهران را با خروج یکجانبه از آن و اعمال تحریم های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی، نقض نموده است. زمان برای اقدامات دیپلماتیک همچنان باقی است و ما به همراه سایر شرکای خود در برجام به کوشش برای حفظ این توافقنامه ادامه می دهیم تا اوضاع پیرامون آن وخیم تر از قبل نگردد.

جاگاریان درباره دورنمای همکاری های هسته ای روسیه با ایران، از جمله در زمینه مدرنیزه سازی نیروگاه اتمی بوشهر، با وجود تهدید آمریکا برای اعمال تحریم هایی علیه شرکای خارجی تهران، گفت: در حال حاضر شرکت دولتی راس اتم روسیه بر اساس توافقات اجرا شده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و منشور آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران همکاری دارد و کار به روی طرح های تعیین، بر اساس توافقات دوجانبه با شرکای ایرانی و مطابق با تعهدات بین المللی روسیه در زمینه عدم گسترش هسته ای و قوانین داخلی کشورمان، ادامه دارد. در این رابطه باید در همینجا تاکید کنم که اقدامات تحریمی احتمالی از سوی کشورهای ثالث هیچ تاثیری بر همکاری های دوجانبه بین مسکو و تهران نخواهد گذاشت.

سفیر روسیه در پاسخ به سئوالی درباره علاقه مندی ایران به همکاری با سازمان پیمان امنیت جمعی و امکان عضویت ناظر این کشور در این سازمان منطقه ای در صورت درخواست تهران، یادآور شد: فعلا چنین درخواستی بطور رسمی از طرف همتایان ایرانی ما دریافت نشده است. البته در شرایط کنونی پیشنهاد مشارکت ایران بصورت عضو ناظر در مجمع پارلمانی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در حال آنالیز است و موضع گیری نهایی در این زمینه باید از سوی مقامات تهران صورت بگیرد.

این دیپلمات روس درباره عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های شانگهای نیز شرح داد: قبل از هر چیز باید بگویم که روسیه بطور پیگیرانه از تمایل تهران برای عضویت تمام و کمال در سازمان شانگهای که بطور رسمی نیز اعلام شده، حمایت می نماید. ما انتظار داریم که جزییات این مسئله در جریان نشست آینده رهبران کشورهای عضو این سازمان که قرار است در تاریخ 14-13 ماه ژوئن (24-23 خرداد ماه) در بیشکک برگزار گردد، مطرح و مورد آنالیز قرار بگیرد.

وی درباره دورنمای ایجاد خط راه آهن شمال-جنوب پیرامون دریای خزر نیز گفت: مسئله تحقق عملی طرح ایجاد کریدور حمل و نقل شمال-جنوب بسیار پیچیده و با مسائل زیست محیطی و فنی خاصی روبرو است. این موضوع درباره ایجاد خط راه آهن پیرامون دریای خزر نیز صدق می نماید. در این رابطه دوستان ایرانی ما چند ماه قبل، بخش خط راه آهن قزوین-رشت را افتتاح کردند و طرح احداث بزرگراه رشت-آستارا نیز در حال اجراست. در حال حاضر اولویت طرف روسی، تحقق طرح مشترک راه آهن گرمسار-ایچه برون است که دولت روسیه بودجه ای معادل 1.2 میلیارد یورو، برای آن سرمایه گذاری نموده است.

لوان جاگاریان درباره امکان لغو ویزا برای شهروندان روسی و ایرانی نیز اظهار داشت: به منظور اجرای رژیم بدون ویزای برای بخش خصوصی، ابتدا باید منتظر تحقق توافقات مربوط به لغو ویزا برای گروه های تعیین شهروندان دو کشور بود که مختصات آن فعلاً در مرحله آنالیز بین دولتی واقع شده است. البته وزارت امور خارجه روسیه و ایران، از ماه مه امسال تسهیلاتی را برای سفر گروه های تعیینی از شهروندان دو کشور در نظر گرفته اند که این مسئله بدون تردید انگیزه مثبتی برای فعال شدن ارتباطات بین محافل تجاری ایران و روسیه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 292

به "سفیر روسیه: مسکو به تعهداتش برای مدرنیزه سازی نیروگاه بوشهر پایبند است، از عضویت ایران در سازمان شانگهای چین حمایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر روسیه: مسکو به تعهداتش برای مدرنیزه سازی نیروگاه بوشهر پایبند است، از عضویت ایران در سازمان شانگهای چین حمایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید