نخستین ملاقات وزیر خارجه چین در تهران با علی لاریجانی

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - وانگ ئی وزیر امور خارجه چین و علی لاریجانی مسوول پیگیری قرارداد 25 ساله ایران - چین در ملاقات مشترک درباره توسعه مناسبات دوجانبه به رایزنی پرداختند.

نخستین ملاقات وزیر خارجه چین در تهران با علی لاریجانی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه چین عصر دیروز برای سفری دو روزه و تبادل نظر با مقامات کشورمان و توسعه مناسبات دوجانبه و بین المللی واردِ تهران شد.

ملاقات با رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان از برنامه های دیگر رئیس دستگاه دیپلماسی چین در ایران است.

قرار است در سفرِ وانگ ئی، سندِ برنامه همکاریِ جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.

افتتاحِ نمایشگاه اسناد به مناسبت پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیکِ دو کشور هم از دیگر برنامه های حضور وزیر خارجه چین در تهران است.

بر اساس این گزارش، توسعه افقِ همکاری های تهران- پکن با سفرِ وزیر خارجه چین به ایران اجرایی می گردد و امضای چندین سند همکاری جامعِ دوجانبه در زمینه های مختلف، محور مهمِ سفرِ وانگ ئی به تهران است.

سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امروز امضا می گردد

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت:در سفر وزیر امور خارجه چین به تهران سند همکاری های 25 ساله ایران و چین شنبه هفتم فروردین امضا خواهد شد.

آقای سعید خطیب زاده اضافه کرد: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین انجام می گردد و از این جهت حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در این سفر سند همکاری های 25 ساله ایران و چین که چند سالی در حال تبادل نظر بودیم امضا خواهد شد.

آقای خطیب زاده گفت: در این سفر ملاقات های دوجانبه ای در مورد مسائل مختلف وجود دارد، اما بارزترین بخش آن مشارکت سند همکاری های جامع دو کشور است که به تعبیری ترجمه روابط دو کشور است که به سطح مشارکت راهبردی ارتقاء پیدا نموده است.

وی با اشاره به این که این سند از سال 94 با سفر رئیس جمهور چین به ایران مطرح شد گفت: این سند به عنوان یک نقشه راه بین ایران و چین است که بتواند روابط ایران و چین را از بعضی روز مره گی ها به یک نگاه راهبردی تر راهنمایی کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان این که روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و با ابعاد مختلف است اضافه کرد: لازم بود این روابط در قالب یک سند دارای برنامه باشد که دو طرف توافق کردند و در این سفر امضا خواهد شد.

آقای خطیب زاده ادامه داد: این سند دارای ابعاد مختلفی است که نقشه راه کامل است و دارای بند های سیاسی راهبردی و مالی است.

وی توضیح داد: در ین سند همه ابعاد همکاری های تجاری، مالی و حمل و نقل دو کشور دیده شده است و همچنین مشارکت ایران در کمربند راه چین نوشته شده است و یک موضوع خاصی به بخش خصوصی دو طرف داده شده است و همکاری های بخش های خصوصی دو طرف در آن دیده شده است.

آقای خطیب زاده اضافه کرد: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی گیرد مگر این که یک ضمیمه دقیق فرهنگی، مردمی و رسانه ای داشته باشد که این هم در بُعد فرهنگی این سند دیده شده است.

وی گفت: آنچه که انتظار داریم در سفر آقای وانگ ئی اتفاق بیفتد امضای این سند به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه در 25 سال آینده روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: این سند می تواند در تعمیق این روابط بسیار مؤثر باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1646

به "نخستین ملاقات وزیر خارجه چین در تهران با علی لاریجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین ملاقات وزیر خارجه چین در تهران با علی لاریجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید