چین درحال آنالیز حذف محدودیت های فرزندآوری

به گزارش تور یونان ارزان، به گفته منابع مطلع در چین دولت این کشور موضوع تسهیل سیاست های کنترل جمعیت را به دلیل نگرانی از ثبات اجتماعی با دقت زیادی مورد آنالیز قرار خواهد داد.

چین درحال آنالیز حذف محدودیت های فرزندآوری

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، انتظارات درباره اصلاحات در سیاست های کنترل جمعیت پس از آن بالا رفت که طبق آخرین آمار رشد جمعیت چین به پایینترین میزان طی یک دهه اخیر رسیده است.

بر اساس گزارش سرشماری سال 2020 جمعیت چین که روز سه شنبه منتشر شد، این کشور در حال حاضر 1 میلیارد و 410 میلیون نفر جمعیت دارد که نشان دهنده نرخ رشد 5.38 درصدی جمعیت در 10 سال اخیر (یا به طور متوسط 0.53 درصد در سال) است.

یک دهه پیش از این در جریان سرشماری سال 2010 میلادی، جمعیت چین 1 میلیارد و 340 میلیون نفر اعلام شده بود. اما عدد 5.38 درصد، کمترین نرخ رشد جمعیت در چین از زمان اجرای سیاست تک فرزندی در این کشور یعنی از اواخر دهه 70 میلادی محسوب می گردد؛ چیزی که احتمالا باعث خواهد شد پکن برنامه هایش را برای ترغیب زوج ها به فرزند آوری تقویت کند.

نرخ باروری 1.3 کودک برای هر زن در سال 2020 که همرتبه با کشورهای مسنی مانند ژاپن و ایتالیا است زنگ خطر را برای چین به عنوان دومین اقتصاد عظیم جهان به صدا درآورده است.

به گفته منابع مطلع رهبران چین درحال نهایی کردن طرحی گسترده تر هستند تا جوابگوی چالش های جمعیتی ازجمله فشار اقتصادی ناشی از فرزند آوری بر والدین باشد.

آنها همچنین انتظار دارند که دولت تحت چارچوب سیاست فعلی و پیش از لغو محدودیتهای زاد و ولد در 3 الی 5 سال آینده مردم را به فرزندآوری بیشتر ترغیب نمایند.

در روزهای گذشته یک استاد دانشگاه چینی به دولت این کشور پیشنهاد داد که به هر خانواده ای برای فرزند آوری و تولد هر فرزند یک میلیون یوان (156 هزار دلار) پاداش در نظر بگیرد تا بدین وسیله از کاهش رشد جمعیت این کشور جلوگیری گردد.

لیانگ جیانگ ژانگ، استاد دانشگاه پکینگ در پستی در کانال اجتماعی ویبو گفت که این طرح 10 درصد فراوری ناخالص ملی چین هزینه در بر خواهد داشت و باعث افزایش نرخ تولد از 1.3 حال حاضر به 2.1 خواهد شد.

وی گفت که این میان معادل 1 میلیون یوان برای هر کودک است و می تواند به صورت پول نقد، معافیت اقتصادیاتی یا یارانه مسکن بین خانواده های مشمول این طرح توزیع گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1703

به "چین درحال آنالیز حذف محدودیت های فرزندآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین درحال آنالیز حذف محدودیت های فرزندآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید